Za nelegální práci cizinců bude nově pokuta až pět milionů korun

20. 7. 2011 – 10:05 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Za nelegální práci cizinců bude nově pokuta až pět milionů korun
Cizí státní příslušník musí zaměstnavateli předložit platné povolení k pobytu, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

odnikatelům zaměstnávajícím cizince bez povolení k pobytu má hrozit pokuta až pět milionů korun. Úpravu v novele zákona o zaměstnanosti, který převádí do českého právního řádu evropskou směrnici, ve středu podle zdroje agentury Mediafax schválila vláda Petra Nečase (ODS).

Cizinec nebude smět v Česku pracovat bez platného oprávnění k pobytu, a to bez ohledu na vztah mezi ním a zaměstnavatelem. Transponovaná evropská směrnice jasně zakazuje členským státům zaměstnávat neoprávněně příslušníka třetí země.

Cizí státní příslušník musí zaměstnavateli předložit platné povolení k pobytu a naopak zaměstnavatel během doby, kdy u něj cizinec pracuje, mít v rukou kopii povolení nebo záznam kvůli kontrolám. Dále stanovuje povinnost uhradit dlužnou odměnu za vykonanou práci.

Cizinec podle nové předlohy bude muset pracovat nejméně tři měsíce a výše odměny se musí rovnat nejméně minimální mzdě. V případě odhalení bude muset zaměstnavatel, který podvádí, zaplatit za cizince celkovou částku odpovídající výši zdravotního a sociálního pojistného včetně penále, které má za cizince povinnost odvést.

Návrh zákona počítá s tím, že cizinec může požadovat úhradu dlužné odměny, zaměstnavatel ale není povinný uhradit celou částku jen za předpokladu, že splnil všechny povinnosti podle zákona o zaměstnanosti.

Směrnice také ukládá členským státům průběžné kontroly v místech, kde se soustřeďuje nelegální práce na území Evropské unie. Ta navíc nařizuje členským státům každoročně do 1. července podávat Evropské komisi zprávu o těchto zátazích.

Se schválením návrhu zákona a vytvoření evidence podvodných zaměstnavatelů ale souvisí navýšení prostředků. Náklady na vytvoření a vedení "černé listiny" zaměstnavatelů se mohou vyšplhat až na 2,7 milionu korun.

Předloha, kterou vládě předložil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), také vymezuje pojmy související s novým druhem provinění a přestupku v rámci nelegální práce.

-Denisa Šindlerová, Jan Kálal | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články