Za odhalení skandálu na právech v Plzni dostane padáka

20. 5. 2010 – 10:13 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Za odhalení skandálu na právech v Plzni dostane padáka
Akreditační komise hrozí, že bude muset své místo opustit, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Vlivní ministři za ODS jsou proti pokračování Vladimíry Dvořákové v čele Akreditační komise, vadí jim, že veřejně komentuje aféry s tituly na plzeňských právech.

Tito ministři mají vazby na aktéry skandálu, píše ve čtvrtečním vydání deník MF DNES.

ODS má navíc mezi podezřelými studenty své členy – Ivanu Řápkovou a Milana Jančíka.

Dvořáková jako první varovala, že bývalé vedení plzeňských práv v čele s Milanem Kindlem vytvářelo nebezpečnou klientelistickou síť. Teď šéfce Akreditační komise hrozí, že bude muset své místo opustit. A vzniká podezření, zda to neorganizuje právě ona klientelistická síť. O odklizení Dvořákové se potichu pokusili dva ministři a náměstek za ODS. Všichni mají vazby na lidi kolem Kindla – tedy ty, kteří mají důvod se Dvořákové mstít, zjistila MF DNES.

Šéfce Akreditační komise nyní končí volební období. Ministryně školství Miroslava Kopicová navrhla vládě její jmenování na dalších šest let. Obvykle jen formální věc. Ne tentokrát. Proti znovujmenování Dvořákové se postavila ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, její kolega z obrany Martin Barták a ministerstvo zdravotnictví, kde má klíčový vliv náměstek Marek Šnajdr. Kovářová i Barták argumentují velmi podobně – Dvořáková podle nich v souvislosti s plzeňskou kauzou nevhodně vystupuje v médiích. Zarážející přitom je, že vyjádření obou ministrů je v některých pasážích totožné. Slovo od slova. "Na veřejnosti vystupovala a komentovala otázky spadající do působnosti komise předtím, než k nim zaujala komise stanovisko," prohlašují podle MF DNES Barták s Kovářovou.

Daniela Kovářová je známá svého předchůdce, exministra spravedlnosti Pavla Němce. Tedy muže, který získal u Kindla titul JUDr. a společně nyní pracují pro ČEZ. "O Dvořákovou se vůbec nestarám, nevím, že by měla být někam jmenována," popírá Němec, že by bojkot Dvořákové organizoval. Do okruhu Němcových známých patří i náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. Němec i Šanjdr byli v nejužším okruhu spolupracovníků expremiéra Mirka Topolánka, společně figurovali také v kauze Čunek. A právě zdravotnictví je druhým resortem, který požaduje odchod Dvořákové.

Také vicepremiér Martin Barták má vazby na lidi z okolí Kindla. Bezpečnostním ředitelem totiž udělal Davida Průšu. Ten je podezřelým absolventem plzeňským práv, škola mu nyní navrhuje odebrat titul Mgr. Barták navíc jmenoval odpovědnou osobou při jednání o budoucnosti Dvořákové jiného zástupce svého kabinetu Jana Mareše. Ten musel před lety odejít z čela Národního bezpečnostního úřadu poté, co se potvrdily jeho kontakty na takzvaný Berkův konkurzní gang. Mareš, ve skupině přezdívaný "Mařena", obviněn nebyl, ale ukázalo se, že od lidí z Berkovy skupiny přijal starožitné hodinky. A právě "Berkovci" měli velmi blízko na plzeňská práva. Podle odposlechů si zde přes Kindla, alias Mývala, zařizovali studium, píše MF DNES.

O budoucnosti Dvořákové se začne rozhodovat ve čtvrtek. Na ministerstvu školství se uskuteční takzvané připomínkové řízení. Definitivně by měla osud šéfky komise rozhodnout vláda příští týden. Dvořáková má však slušné šance na pokračování. Na její stranu se postavila ČSSD s polovinou členů vlády. Dvořákovou ve středu podpořila i Nečasova část vedení ODS, uvádí MF DNES.

-Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články