Za pokuty zaplatíme policistům více

- Auto-moto autor: Redakce NašePeníze.cz

Spáchat dopravní přestupek vyjde zase o něco dráž. Snadněji také přijdete o řidičské oprávnění. Ministerstvo dopravy totiž přitvrzuje na neposlušné řidiče.

zdroj: archiv Policie ČR

Zpřísnit bodový systém a zavést vyšší pokuty za vážné dopravní přestupky. To plánuje v nejbližší době ministerstvo dopravy. Nejvážnější dopravní přestupky by měly být trestány více body a vyššími pokutami než doposud.

Za přestupek nejen pokuta, ale také určitý počet bodů. Tak v Česku funguje princip trestání dopravních přestupků. Body se přičítají od 1 do 7 a po dosažení 12 bodů ztrácí člověk na rok řidičské oprávnění.

Ministerstvo dopravy zavedlo v minulosti bodový systém z důvodu bezpečnosti. A počet nehod se skutečně snížil. To už teď ale neplatí, podle ministra dopravy Dana Ťoka systém vyžaduje změny v oblasti pokutování. Nejvážnější přestupky se budou trestat daleko přísněji než doteď.

Podle Ťoka by měly být přestupky rozděleny do kategorií podle závažnosti. Vážný přestupek, jako je jízda na červenou nebo řízení pod vlivem alkoholu, si může řidič dovolit jen dvakrát. Mírnější prohřešky, jako je jízda bez zapnutého pásu, se do dvanácti bodů vejdou třikrát.

Návrh novely zákona by mělo mít ministerstvo hotový do půl roku, změny by mohlo začít platit od příštího roku

pokuty zdroj: Ministerstvo dopravy

Tagy: pokuty policie ČR bodový systém

Zdroje: MED,Ministerstvo dopravy