Za předvánoční nákupy lidé utráceli více než vloni

27. 12. 2010 – 10:48 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Za předvánoční nákupy lidé utráceli více než vloni
Výrazně stoupá zájem o různé speciality, dražší delikatesy a značkový alkohol, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Řada obchodů uvádí, že předvánoční prodeje vzrostly ve srovnání s loňským rokem až o 50 procent. Trendem se staly nákupy praktických dárků, využívání akčních nabídek a online nakupování vánočních dárků.

Většina respondentů z řad obchodníků má za to, že ekonomická krize se stále promítá do peněženek zákazníků. I přesto mají některé obchody až o 50 procent větší zisky než v minulém roce. „V anketě pro obchodníky se potvrdilo, že jsou s letošním předvánočním prodejem spokojeni. Uvádějí, že zákazníky v současné době lákají převážně praktické dárky, učí se využívat akční nabídky a častěji volí značkové zboží,“ uvedl Roman Frkous, ředitel komunikace GE Money Bank v České republice.

Z odpovědí obchodníků dále plyne, že každým rokem mají Češi zájem o stejné kategorie zboží, pouze se mění konkrétní druhy sortimentu, tzv. novinky či hity. Klasickými vánočními dárky jsou hračky, oděvy, obuv, kosmetika, elektronika, vybavení do domácnosti, knihy, CD a vybavení na zimní sporty. Pokud jde o potraviny, výrazně stoupá zájem o různé speciality, dražší delikatesy a značkový alkohol. Mezi letošní hity, u kterých obchodníci zaznamenávali výjimečné prodeje, patřily např. LCD televizory, robotické vysavače, značkové zboží či dárkové balíčky.

Obchodníci v anketě prozradili podrobnosti i k povánočním slevám, a jak moc půjdou po Vánocích s cenami dolů. Většina z nich začne s povánočními slevami těsně po vánočních svátcích, tedy 27. prosince a cena výrobků půjde dolů někdy až o 80 procent.

„Povánoční slevy letos plánujeme uvést ihned po Vánocích. Jejich rozsah bude srovnatelný s loňským rokem,“ například uvedla Eva Vaněčková, PR manažerka, dm drogerie markt.

V anketě banka oslovila největší maloobchodníky v České republice. Obchodníci se v ní vyjadřovali k letošním předvánočním nákupům, ekonomické krizi, dopadům na jejich tržby a povánočním slevám.

-Libor Popela,MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,700 24,820
USD 23,160 23,340
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články