Za smrt Bin Ládina hrozí odvety, jak to ovlivní ekonomiku?

2. 5. 2011 – 10:46 | Ekonomika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Za smrt Bin Ládina hrozí odvety, jak to ovlivní ekonomiku?
Smrt bin Ládína bude mít výrazně pozitivní psychologický dopad na USA, Foto: Aljazeera | zdroj: NašePeníze.cz

Spojeným státům americkým, Pákistánu a některým evropským zemím hrozí kvůli smrti muslimského vůdce Usámy bin Ládina sebevražedné útoky, řekl v pondělí expert na terorismus Andor Šándor. Ataky budou podle jeho slov neorganizované a budou činem jednotlivců.

"Někteří jeho sympatizanti budou chtít smrt pomstít. Velká pomsta se však musí připravovat dlouho. V nejbližším období proto může dojít k jednotlivým útokům, většinou sebevražedným," řekl Mediafaxu Šándor.

Největší nebezpečí podle něj hrozí USA a Pákistánu. Ten se totiž podle jeho domnění musel na dopadení Bin Ládina podílet. "Cílem může být i nějaký americký objekt v Evropě. To však souvisí s počtem muslimské komunity v dané zemi. Ale pomstít se může chtít kdekoliv i nějaký šílenec," řekl Šándor.

Zvýšená pozornost by měla panovat i v České republice. Hlídky budou podle jeho názoru zřejmě posílené u americké či izraelské ambasády. V metru nebo na letišti by se situace podle Šándora měnit příliš neměla, policisté by ovšem neměli být nápadní.

Připomíná, že Al-Káida není pevně strukturovaná organizace. "To jsou skupiny lidí, které se navzájem neznají. Bin Ládin byl však jejich symbol, který navíc dokázal generovat peníze. To byla jeho klíčová role," uvedl.

Šándor soudí, že v arabském světě se v současné době nenachází osobnost, která by Bin Ládina dokázala nahradit. "Nejsem si jist, jestli v těchto podmínkách může být tato osoba vygenerována. Arabský svět prochází změnami. Bin Ládin fungoval od roku 1985, v tuto chvíli nevidím jinou adekvátní osobu, která by ho nahradila," dodal Šándor.

Expert na mezinárodní terorismus Marian Brzybohatý z pražské policejní akademie označil smrt Usámy bin Ládina za "momentální triumf Spojených států". "Ten ale zároveň znamená zvýšenou hrozbu odvetných teroristických útoků," nastínil možný další vývoj.

Případná nová vlna teroristických útoků nemusí paradoxně hrozit jen Spojeným státům nebo Pákistánu, tvrdí Brzybohatý. "Američané postupně vytlačují teroristy. Ti proto mohou změnit své cíle a zaútočit v zemích, které třeba nejsou přímo spojované s bojem proti organizaci Al-Káida," uvedl.

Nástupce zabitého dlouholetého vůdce teroristické sítě Al-Káida se bude hledat podle Brzybohatého obtížně, přesto si myslí, že kandidátů je celá řada. I když ne tak známých jako byl Usáma bin Ládin. Al-Káida ale není centralizovaná organizace, takže bez vůdce může spolehlivě fungovat dál, upozornil.

Smrt Ládina může ekonomiku posílit

Světový terorismus významně ovlivňuje ekonomiku zemí i celého světa. Už jen samotné výhrůžky bombami v určité lokalitě například zapříčiní pokles turismu, který je pro některé země klíčový. Lze proto očekávat, že smrt takto význámného vůdce jedné z největších světových teroristických organizací ovlivní ekonomiku minimálně dotčených zemí.

NašePeníze.cz proto požádal tuzemské analytiky o jejich komentář.

"Smrt bin Ládína bude mít výrazně pozitivní psychologický dopad na USA. Tento psychologický faktor nelze podceňovat a bude mít pravděpodobně zcela reálné ekonomické dopady, především vyšší důvěru v budoucnost a tedy větší ochotu investovat a utrácet. Na druhou stranu bin Ládínova smrt neznamená konce al Káidy a terorismu, naopak lze čekat snahy o odvetu. Nemusí být nutně zasaženy přímo USA nebo další západní státy, může například docházet k útokům na ropnou infrastrukturu v islámských státech. Pokud by takové útoky byly úspěšné, vedlo by to pravděpodobně k dalšímu podstatném růstu ceny ropy s negativním dopadem na celou světovou ekonomiku. Celkově by měly převážit spíše pozitivní dopady, úspěšná likvidace bin Ládína by měla podpořit důvěru Američanů v jejich schopnost řešit i další obtížné problémy před kterými stojí." Řekl pro NašePeníze.cz analytik České spořitelny Ľuboš Mokráš.

Hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš k tomu uvedl: "Krátkodobě je zpráva pozitivní pro akcie a pro dolar - šance na lepší vyhlídky v Afghánsko, pákistánské oblasti, kde je v současnosti americká armáda nejvíce anagžována (100 tis. vojáků). Smrt vůdce Al Kaidy také srazila dolů cenu ropy, a to pravděpodobně v naději na pokles geopolitického napětí na Blízkém východě. Zatím ale s delším dopadem na trzích nepočítám. Jak moc smrt Bin Ládina pomůže americké armádě v Afhnánistánu není v tuto chvílu vůbec jasné a napětí na Blízkém východě je v současnosti daleko více podmíněno situací v Lybii a Sýrii. Akciové trhy a dolar se tak budou již v průběhu tothoto týdne daleko více zajímat o zasedání Evropské centrální banky a další vývoj americké nezaměstnanosti."

Ekonom Petr Zahradník dodal: "Myslím, že pokud se můžeme něčeho obávat, tak případného zesílení odvetných opatření ze strany Bin Ladinových stoupenců. Jinak si nemyslím, že tato zahraničně-politicky a vojensko-strategiocky nepochybně klíáčová zpráva může mít nějaký přímý ekonomický efekt. Myslím, že kvůli tomu nedojde k nějakému zeštíhlení vojenského rozpočtu USA a přesunutí těchto zdrojů na mírové investiční účely. A dlouhodobé vyčištění prostředí od osob typu Bin Ládina může být provázeno bohužel i krátkodobými akcemi, které mohou situaci dále znervóznět a znejistit. A na tuzemskou ekonomiku už nevidím přímý dopad už vůbec žádný."

Zpráva o smrti bin Ládina žene vzhůru cenu akcií, cena ropy a zlata klesá

Pondělní zpráva o smrti vůdce mezinárodní teroristické organizace Al-Káida Usámy bin Ládina žene světové burzy vzhůru. Cena komodit pod vlivem optimismu klesá, informovala agentura Reuters.

„Tento počin vzbudil na světových trzích pozitivní reakci vlivem snížení vnímaného rizika terorismu, podobně přispěl k poklesu cen ropy, vlivem očekávaného snížení napětí v arabském regionu, které přispěje k uklidnění obav o dodávky ropy,“ vysvětlil Ondřej Moravanský, analytik společnosti Cyrrus.

Analytici se domnívají, že optimismus spojený se smrtí vůdce Al-Káidy bude mít dočasný vliv na trhy. „Od zprávy o zabití Usámy bin Ládina však očekáváme pouze krátkodobý pozitivní dopad na trhy,“ potvrdil Moravanský.

Podobný názor sdílí i analytik společnosti Patria Finance Tomáš Vlk. „Jde hlavně o zlepšení nálady na trzích díky úspěchu v boji s terorismem, které by ale mělo být jen přechodné,“ upozornil analytik s tím, že dlouhodobější dopady a vliv na ekonomiku jsou dost nejasné. „Sníží, či zvýší se hrozba budoucího terorismu? Budou se USA moci rychleji stahovat ze zahraničních misí, nebo naopak větší podpora veřejnosti umožní jejich prodloužení? Jaký vliv to bude mít na zbrojní výdaje? Podobných otázek je řada, ale právě kvůli dlouhodobějšímu charakteru zřejmě finanční trhy příliš zajímat nebudou,“ vysvětlil Vlk.

S dopadením bin Ládina boj proti terorismu nekončí, shodují se politici

Smrt Usámy bin Ládina je úspěchem boje proti světovému terorismu. Jeho smrt však neznamená konec hrozby teroristických útoků v západním světě, shodují se čeští politici.

"Usáma bin Ládin byl strůjcem, propagátorem a obráncem masových teroristických útoků. To, že je tento symbol mrtev, má velký význam pro celý svět," okomentoval úmrtí vůdce teroristické sítě Al-Káida stínový ministr zahraničí ČSSD a místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek.

Ve stejném duchu reagoval na zveřejnění zprávy o bin Ládinově zabití také místopředseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím (ODS). "Třikrát sláva! Je to opravdu obrovský úspěch. Má to význam dvojí, jednak se tím citelně oslabí struktura Al-Káidy a za druhé zemřela lidská zrůda," řekl.

Oba politici si však myslí, že bin Ládin nebyl v poslední době tím člověkem, který by v teroristické organizaci činil všechna důležitá rozhodnutí. "Al-Káida má síťovitou strukturu s mnoha uzly. Její síla spočívá právě v tom, že není závislá na jednom vůdci. Nelze tedy říci, že by byla odstraněna hlava světového terorismu, byla odstraněna jeho symbolická hlava," připomněl Zaorálek. S tím souhlasí i Vidím, podle něho bin Ládin poslední roky nebyl faktickou hlavou teroristické sítě, spíše jejím ideovým vůdcem. "Al-Káida tím nekončí, ale i smrt ideového vůdce ji může oslabit," dodal Vidím.

Politici upozorňují na možné nebezpečí odvety ze strany teroristů. "Myslím, že takové nebezpečí skutečně existuje, dovedu si představit, že Al-Káida bude chtít udělat nějakou velkou demonstrativní akci a to v řádech několika dnů, maximálně týdnů. Pokud se jim to nepodaří, tak si dovoluji tvrdit, že od nich bude mít svět na chvíli pokoj," doufá Vidím.

Podle něj je nyní na zpravodajských službách, aby dokázaly pravděpodobným útokům předejít. "Je taky samozřejmé, že vše nejde řešit popravami. Podle mého názoru je jednou z nejúčinnějších metod boje odřezávání teroristů od finančních zdrojů," uzavřel Zaorálek.

Bin Ládin byl zabitý v neděli na pákistánském území, na akci se podílely kromě Američanů i pákistánské síly. Tělo teroristy bylo podle informací světových agentury svržené do moře. USA chtěly vyhovět islámské tradici, která velí pohřbít mrtvého do 24 hodin.

-MED | NašePeníze.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 8.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,270 24,390
USD 22,470 22,650
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články