Začalo sčítání lidu, jak vyplnit formulář přes internet a jaké jsou nejčastější dotazy?

26. 3. 2011 – 14:03 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Začalo sčítání lidu, jak vyplnit formulář přes internet a jaké jsou nejčastější dotazy?
Jak na sčítací formuláře? | zdroj: NašePeníze.cz

Půlnoc z pátku 25. března na sobotu 26. března pak byla tzv. rozhodným okamžikem sčítání lidu (do formulářů se zapisují informace tak, jak ve skutečnosti platily právě v rozhodném okamžiku). Jak vyplnit sčítací list online?

Od rozhodného okamžiku, tedy od zmíněné půlnoci, je možné začít formuláře vyplňovat a k rozhodnému okamžiku se objevil na internetových stránkách www.scitani.cz také možnost vyplnit sčítání lidu na internetu. S vyplňováním ale není třeba spěchat a není potřeba formuláře vyplňovat hned. Je na to čas až do 14. dubna.

Chci vyplnit sčítací formuláře elektronicky, jak mám postupovat?

 Elektronické formuláře Sčítání lidu, domů a bytů 2011 bude možné stáhnout a odeslat až po rozhodném okamžiku, tj. od 26. března 2011, a to pouze v případě, že jste převzal papírové formuláře od sčítacího komisaře. Na papírových formulářích naleznete přístupové kódy nutné pro vstup do aplikace pro stažení a odeslání elektronických formulářů. Komisaři oznámíte, že budete formuláře vyplňovat elektronicky a že se k Vám tedy nemusí vracet pro vyplněné papírové formuláře. 

Musím každý elektronický formulář stáhnout zvlášť?

Ano, každý formulář má své unikátní kódy. Pro přechod z jednoho elektronického formuláře do druhého je nutné se znovu přihlásit do aplikace prostřednictvím jedinečných přístupových kódů formuláře. Každý formulář má unikátní kombinaci kódů.

Jaké jsou sankce za nevyplnění formulářů?

 Zákon stanovuje povinnost podrobit se sčítání, tj. poskytnout zákonem požadované údaje formou vyplnění sčítacích formulářů v listinné nebo elektronické podobě, případně sdělením údajů sčítacímu komisaři (viz § 7 zákona č. 296/2009 Sb., o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2011). Porušení povinností uložených zákonem je sankcionováno. Porušením povinností se rozumí zejména nesdělení stanovených údajů v zákonem stanovené lhůtě. Za porušení povinnosti poskytnout údaje lze uložit sankce podle zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, a to uložit pokud do výše 10 000 Kč.; uložit i jiné sankce za přestupek (např. napomenutí).

Video jak se sečíst přes internet?

 

Nejčastější dotazy ke sčítání

Stále nemám sčítací formuláře, co mám dělat?

Pokud Vás komisař nenavštívil do rozhodného okamžiku (25. března), vyčkejte. Komisaři mají ze zákona povinnost pokusit se doručit Vám formuláře ještě 10 dní po rozhodném okamžiku.

Pokud se Vás komisař pokusil už podruhé navštívit, ale nezastihl Vás, máte ve schránce lísteček s adresou sběrného místa, kam si pro formuláře zajdete. Není kam spěchat, formuláře je možné odevzdat až do 14. dubna.

Pokud už je deset dní od rozhodného okamžiku, tedy 5. dubna, a sčítací komisař Vás ještě nenavštívil a ve schránce nemáte lísteček s adresou sběrného místa, kam si máte jít vyzvednout formuláře, navštivte jakékoli sběrné místo (jejich seznam je na www.scitani.cz), obecní úřad nebo pracoviště ČSÚ, kde Vám formuláře vydají.

Co mám vyplnit v otázce č. 5 „Bydliště v rozhodný okamžik“?

Zde jednoduše napíšete adresu místa, kde skutečně bydlíte, kde jste doma. Nemusí to být Vaše trvalé bydliště ani místo, kde jste od sčítacího komisaře převzali formuláře. Napíšete prostě tu adresu, kde máte svou domácnost, svou rodinu.

Co když jsem v zahraničí?

Pokud odjíždíte až po 26. březnu, tak Vás komisař stihne navštívit a Vy formulář normálně vyplníte a odevzdáte. Pokud jste v zahraničí, ale stihnete se vrátit do 14. dubna, můžete si formulář vyzvednout na sběrném místě (viz otázka 3). Pokud jste v zahraničí třeba celý půlrok, může za Vás převzít formulář někdo z domácnosti starší 15ti let. Buď ho vyplní za Vás, nebo Vám pošle dva unikátní PIN kódy z Vašeho formuláře, které jsou umístěny v jeho spodní části u čárového kódu. Pomocí těchto kódů se pak můžete přihlásit do internetové aplikace a vyplnit formulář přes internet klidně z druhé strany zeměkoule. Pokud jste dlouhodobě v zahraničí a nemáte nikoho, kdo by za Vás formuláře převzal, tak se sčítání bohužel aktivně nezúčastníte. Podmínkou sečtení je totiž převzetí formulářů v listinné podobě.

Jak je to s chatou, musím za ni něco vyplňovat?

Pokud chatu či chalupu využíváte jen příležitostně, nemusíte za ni vyplňovat nic. Pokud ale na chatě či chalupě dlouhodobě bydlíte a naopak v místě Vašeho trvalého bydliště ve městě se nezdržujete, převezmete a vyplníte všechny sčítací formuláře právě na chatě či chalupě, protože zde je Vaše aktuální faktické bydliště. Pokud vlastníte dům s číslem popisným a využíváte ho pouze příležitostně k rekreaci, nemusíte shánět sčítací formulář pro tento dům, protože domovní list ve zkráceném rozsahu vyplní sčítací komisař, který má Váš dům ve svém sčítacím obvodu. Pokud tam někdo bydlí, převezme a vyplní sčítací formuláře.

Jak poznám sčítacího komisaře?

Komisař se musí sám aktivně prokázat průkazem sčítacího komisaře spolu s občanským průkazem. Přijde v dobu, kterou uvedl na lístečku, který Vám vhodil do schránky. Číslo, které má na průkazu, musí být shodné s tím číslem, které stálo na lístečku, který jste našli ve schránce. Komisař bude mít přes rameno velkou modrou tašku se žlutým logem České pošty. Komisař nikde nebude chtít vcházet přímo k Vám do bytu, formuláře Vám klidně může předat mezi dveřmi, přes plot nebo na chodbě.

Co mám vyplnit v otázce č. 7 "Bydliště matky v době narození"?

Jednoduše řečeno, jedná se o místo, kam si Vás maminka odvezla z porodnice, kde jste prožívali první týdny svého života, kde Vaše rodina těsně po Vašem narození bydlela.

Zdroj: scitani.cz

 

Jak vyplnit tištěný Sčítací list osoby

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články