Začíná zima, pozor na vodoměry! Může vás to stát i pár tisíc!

- Bydlení autor: Redakce NašePeníze.cz

Plastový pytel naplněný polystyrenem, izolační vata i polystyrenová deska zajistí ochranu vodoměru před mrazy. Jen letos se v Praze vyměnilo 682 vodoměrů, některé poničily extrémní únorové mrazy, kdy teploty dosahovaly až -30° C, informovali v pátek vodohospodáři.

Pokud mají lidé vodoměr venku, krycí vrstva prostřednictvím izolačního materiálu je nutná. Foto:SXC

Pokud mají lidé vodoměr venku, krycí vrstva prostřednictvím izolačního materiálu je nutná. Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

"Doporučujeme, aby lidé vodoměr před zimou řádně zabezpečili. Velkým problémem často bývají otevřená okna ve sklepech, kde bývají vodoměry umístěny. Při velkých mrazech ale ani uzavření oken nemusí stačit. Pomůže proto provizorní izolace potrubí a vodoměru," řekl tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Ondřej Pokorný.

Pokud mají lidé vodoměr venku, krycí vrstva prostřednictvím izolačního materiálu je nutná. Uvnitř obydlí je také potřebná ochrana potrubí stejně jako venku, připomněli vodohospodáři. "V případě delší nepřítomnosti, je-li to možné, by neměli vlastníci nemovitostí vypínat během mrazů úplně své topení. Je třeba uzavřít uzávěr před vodoměrem a vyprázdnit potrubí za ním," doplnil mluvčí.

Za ochranu vodoměru odpovídá vlastník nemovitosti. Pokud se poškodí, protože vlastník podcenil jeho ochranu, hradí si náklady na výměnu vodoměru sám.

Denisa Šindlerová | MED

Tagy: bydlení ochrana zima vodoměr