Začínající podnikatelé mohou získat státní záruku na úvěr

- Podnikání autor: Redakce NašePeníze.cz

Začínající drobní podnikatelé mohou od dnešního dne žádat u Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) o státní záruky na bankovní úvěry. ČMZRB totiž otevřela program Start-záruky.

Státem garantované úvěry, Foto: SXC

Státem garantované úvěry, Foto: SXC , zdroj: NašePeníze.cz


Žádosti je možné podávat do konce roku 2010. Plánovaná alokace pro tuto výzvu představuje 150 milionů korun.

Zvýhodněná záruka je poskytována pouze k úvěrům bank, které mají s ČMZRB uzavřenu smlouvu o podmínkách poskytování záruk zjednodušeným postupem.

Zvýhodněná záruka je poskytována podnikatelům s m,aximálně 9ti zaměstnanci až do výše 80 % jistiny zaručovaného bankovního úvěru. Zaručovány mohou být úvěry do výše 3 milionů korun (v případě projektů navazujících na OP VaVPI do výše 10 milionů korun) s dobou splatnosti delší než 3 roky. Příjemce podpory hradí pouze část ceny záruky ve výši 0,1 % p.a. z výše záruky. Současně s poskytnutím záruky je mu věnován finanční příspěvek 3 % p.a. z výše záruky k úhradě zbývající části ceny záruky. Podrobnější podmínky a informace také viz příloha START-výzva v liště Související soubory

ČMZRB
bude letos poskytovat podporu malým a středním podnikům v rámci čtyř programů, přičemž tři z nich byly vyhlášeny jako nové výzvy. Programy by měly umožnit snazší získání bankovních úvěrů minimálně za osm až devět miliard korun.

Kam dál?
- Nezaměstnaní dostanou od EU mikroúvěr na rozjezd podnikání
- Podnikatelé v cestovním ruchu mohou získat záruky za provozní úvěry
- Půjčky a úvěry - přehled nebankovních společností. Kde si rozhodně nepůjčovat?
- Dotaci úrokové sazby na hypotéku nezískáte u každé banky

Tagy: půjčka peníze finance rozpočet pojištění hotovost úvěr tiskové zprávy