Zadlužení státu bude mít dopad na životní úroveň, začínají si uvědomovat lidé

14. 3. 2010 – 16:01 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zadlužení státu bude mít dopad na životní úroveň, začínají si uvědomovat lidé
Zadlužení státu bude mít dopad na životní úroveň, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Dopady krize se prohlubují a vyvolávají v lidech stále větší nejistotu. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos Tambor.

Oproti stejnému výzkumu provedenému loni v lednu se velmi výrazně zvýšil počet lidí, kteří dopady krize nějakým způsobem pociťují. Jejich počet stoupl z 36 na 82 procent. Z 26 na 55 procent stoupl od září loňského roku počet těch, kteří mají strach ze ztráty zaměstnání. Tyto obavy má nyní více než polovina obyvatel.

 

Státní zadlužování ohrožuje životní úroveň

 

To, že se stát dále hodlá zadlužovat, začínají lidé vnímat jako budoucí ohrožení své životní úrovně. Ve výzkumu se takto vyjádřilo 80 procent lidí. Stejný názor mají muži i ženy, neprojevují se ani rozdíly v závislosti na vzdělání.

Možnost státního bankrotu v horizontu několika let, pokud nebudou přijata vhodná opatření, připouští 70 procent dotázaných. Lidé také negativně hodnotí opatření vlády na snížení schodku veřejných financí. O tom, že jsou nedostatečná a příliš nepomohou, je přesvědčena více než polovina lidí, celkem 55 procent.

 

<%Anketa40%>

 

Jak chtějí strany řešit státní dluh možná rozhodne o volebním výsledku

 

Podle výsledků výzkumu pro více než polovinu dotazovaných je přístup politických stran při řešení ekonomické krize důležitý pro rozhodování, komu dají hlas v nadcházejících volbách.

Těmto programům přikládá váhu 56 % potenciálních voličů, pro 22 % nejsou podstatné a jejich volbu neovlivní. Pokud jde o konkrétní plány stran na řešení ekonomické krize, neexistuje jednotný názor na to, která strana nabízí nejlepší řešení.

Při soupeření o voliče jsou na tom obě nejsilnější strany stejně. ODS a ČSSD získaly srovnatelnou podporu na úrovni 15 %. Na obě hlavní strany se dotahuje TOP 09 s 13 % podpory.

 

<%Anketa11%>

 

Češi jsou pro tento rok optimisté

 

Podle výzkumu většina lidí už nepočítá s tím, že by se ekonomická situace u nás v tomto roce dále zhoršovala. Převažuje tak názor, že žádné změny k horšímu, ale ani k lepšímu nenastanou a situace ještě delší dobu zůstane stejná jako nyní.

Oproti březnu 2009 se snížil zásadně počet lidí, kteří vyjadřovali obavy z dalšího vývoje, a to ze 72 na 38 %. To, že vývoj nebude ani lepší ani horší a bude stagnovat, si loni myslelo 18 % lidí, letos je o tom přesvědčeno 45 % lidí, tedy skoro polovina.

 

<%Anketa13%>

 

Slevy a akce - šetřit budeme i nadále..

 

Lidé budou letos i nadále šetřit a zřejmě v ještě větším rozsahu než dosud. S nástupem roku 2010 je patrný trend v dalším omezování výdajů. Zatímco ještě loni v září snižovalo výdaje 43 % lidí, letos v březnu se takto chová již 66 % lidí. Méně lidí uvažuje, že budou spořit – oproti září jde opět o výrazný pokles z 35 na 25 %.

Lidé ještě více než dříve vyhledávají slevy, loni takto při nákupech reagovalo 23 % lidí, letos již 37 %. Na krizi je tak nuceno reagovat s ohledem na rodinný rozpočet stále více obyvatel.

 

<%Anketa20%>

 

Výzkum také zjistil, že lidé nadále nejvíce šetří na oblečení (loni 23 %, letos 41 %), na kosmetice (loni 18 %, letos 34 %), za telefon a internet (loni 19 %, letos 39 %), na vybavení domácnosti (loni 20 %, letos 34 %). Větší vydání v roce 2010 plánuje jen velmi malá část populace. O koupi nemovitosti uvažuje pouze 8 % obyvatel, prodej nemovitosti plánuje 5 %, o koupi automobilu uvažuje 13 % dotázaných. Na zahraniční dovolenou se však chystá vydat více než třetina lidí, ve výzkumu takto odpovědělo 37 procent dotázaných.

(Mediafax)

Kam dál?

- Snižování zadlužení: Připravme se na 6 hubených let

- Povede zvyšování státního dluhu k bankrotu?

- Tento rok naše ekonomika poroste, s ní i statní dluh

- Krutý účet za neschopné politiky - kam se řítíme?

- V roce 2015 může přijít euro i státní bankrot

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,650 24,770
USD 22,600 22,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články