Žádný ekonom nemá zázračný lék na ekonomickou krizi

3. 6. 2009 – 1:03 | Ekonomika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Žádný ekonom nemá zázračný lék na ekonomickou krizi
Jan Vitula, Foto: MŠMT | zdroj: NašePeníze.cz

Ekonomická krize, která zasáhla také Českou republiku, bude podle ekonoma Jana Vituly delší, než se očekávalo. Podle světových hospodářských výsledků nelze očekávat, že se současný stav v dohledné době nějak zásadně otočí.


„Žádný renomovaný a zkušený ekonom nedokáže předepsat zázračný recept, který by skutečně vyléčil současnou zadluženou společnost,“ míní ekonom Jan Vitula. Podle něj všechny modely selhávají, a proto nelze dopředu říct, jaké budou přesné dopady současné krize.

- Švýcarská ekonomika je v nejhorším poklesu od roku 1992
- PPF Partner chce využít Krizi k výhodnému nákupu firem
- Podvody a úplatky jsou ve firmách v době Krize více tolerovány
- J. Fischer: Krize na malé a střední firmy dopadá daleko tvrději než na ty velké

Ekonomiku nenastartují žádné narychlo vymyšlené balíčky, nebo krátkodobá řešení bez výhledu do budoucna. Současná volání po krizových opatřeních jsou výkřiky, které nevedou k dlouhodobým a koncepčním řešením. Svět se musí přizpůsobit nižší spotřebě. Celá společnost je zadlužena a další významný nárůst úvěrů je z mnoha ohledů rizikový. „Naučili jsme se žít na dluh. Když nemám peníze, půjčím si, abych si mohl koupit něco, co stejně už mám,“ kritizuje mentalitu lidí Jan Vitula a dodává, že se nejdříve musíme naučit šetřit a lépe zacházet s penězi.

Ekonomická krize je podle Vituly problém, který se dotýká všech, ale zároveň by to měla být výzva a příležitost pro celou společnost. „Musíme přehodnotit priority a investovat prostředky do jiných věcí než je jen nekončící spotřeba hmotných statků. Cestu vidím v podpoře vzdělanosti a odvaze politiků nalézt nové, přitažlivé vize, které by dokázaly oslovit podstatnou část společnosti,“ uzavírá ekonom Vitula.

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,240 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články