Zahraniční obchod si vede lépe, v říjnu s přebytkem 17,5 miliardy Kč

- Domácí autor: Redakce NašePeníze.cz

Zahraniční obchod v říjnu skončil přebytkem 17,5 mld. Kč, což znamená meziroční zlepšení o 22,7 mld. Kč. Výsledky ovlivnil hlavně o 10,0 mld. Kč menší deficit obchodu s minerálními palivy a o 5,2 mld. Kč vyšší přebytek obchodu se stroji a dopravními prostředky.

Foto: SXC

Foto: SXC , zdroj: NašePeníze.cz


Podle předběžných údajů klesl v říjnu meziročně v běžných cenách vývoz o 11,2 % a dovoz o 21,1 %. Meziměsíčně se po sezónním očištění vývoz zvýšil o 0,2 %, zatímco dovoz klesl o 2,8 %.

Čtěte také:

- O profesi obchodní zástupce je větší zájem, manažer a analytik vydělají nejvíc
- Firmy ze zahraničí mají horší platební morálku vůči českým dodavatelům
- Chcete podnikat a nabízet osvědčenou značku? Franchising je jistota


Obrat zahraničního obchodu 370,7 mld. Kč dosáhl zatím nejvyšší letošní měsíční hodnoty, která byla ale ve srovnání s loňským říjnem o 71,7 mld. Kč nižší. Vlivem oslabení koruny vůči euru a posílení k dolaru klesl zahraniční obchod výrazněji v přepočtu na eura (vývoz o 14,8 %, dovoz o 24,3 %) než na dolary (vývoz o 5,4 %, dovoz o 15,9 %). Letošní říjen měl o jeden pracovní den méně než říjen 2008.

Obrat zahraničního obchodu byl ve srovnání s loňským říjnem o 71,7 miliardy korun nižší.

Se státy Evropské unie vykázala bilance aktivum 49,1 miliardy korun, což bylo meziročně o šest miliard víc, s nečlenskými státy EU bylo saldo pasivní 31,6 miliardy Kč a deficit se meziročně zlepšil o 16,7 miliardy Kč. Schodek se snížil v obchodě s Čínou, Ruskem, Japonskem a Norskem. Kladné saldo vzrostlo v obchodě s Německem, Nizozemskem a Španělskem. Přechodem z aktiva do pasiva se zhoršila bilance obchodu s Polskem, Rumunskem a Slovenskem.

Tagy: půjčka peníze finance rozpočet pojištění hotovost úvěr tiskové zprávy