Zahraniční obchod skončil rekordním přebytkem. Češi dováží méně než vyváží

7. 12. 2011 – 9:16 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zahraniční obchod skončil rekordním přebytkem. Češi dováží méně než vyváží
Výsledek tak potvrzuje, že export se Česku nadále daří což má pozitivní vliv na tuzemskou ekonomiku., Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Zahraniční obchod vykázal rekordně vysoký přebytek 25,5 miliardy korun. Uvedl to dnes statistický úřad.

V říjnu se v ČR meziročně zvýšil vývoz o 9,6 procenta a dovoz o 4,9 procenta, obchodní bilance vykázala rekordně vysoký přebytek 25,5 miliardy koru. Analytici přitom očekávali přebytek pouze 17,5 miliardy korun.

Výsledek tak potvrzuje, že export se Česku nadále daří což má pozitivní vliv na tuzemskou ekonomiku.

Obrat zahraničního obchodu meziročně stoupl o 33,2 miliardy na 488,4 miliardy korun, což je druhá nejvyšší hodnota obratu v letošním roce po 495,5 miliardy korun v březnu, uvedl statistický úřad.

„Už v září vykázal zahraniční obchod vysoký přebytek 21,6 miliardy korun. V říjnu však dokázal tento výsledek ještě překonat,“ připomněl Tomáš Vlk, analytik společnosti Patria Finance. „Data z Německa ukázala za říjen silný růst průmyslových objednávek, což naznačuje lepší podmínky pro český vývoz. Na druhou stranu průmysl si za říjen připsal jen velmi mírný růst, zřejmě tedy došlo jen k poklesu zásob v očekávání, že se situace v eurozóně i Německu bude zhoršovat. Mírné zrychlení na straně dovozu je vítané, přesto nevěříme, že se sestupný trend růstu nějak podstatně změní,“ míní analytik. I s podporou překvapivě dobrých výsledků v posledních dvou měsících podle něj vykáže letos obchodní bilance větší přebytek než loni. „Po přičtení listopadového a prosincového výsledku by měl činit kolem 170 miliard korun,“ odhaduje Patria Finance.

Zahraniční obchod skončil s nejvyšším přebytkem v historii

Bilance zahraničního obchodu skončila nejvyšším přebytkem v historii České republiky ve výši 25,5 miliardy korun, kdy meziroční přírůstek kladného salda činil 11,8 miliardy korun. K jeho navýšení přispěl hlavně přírůstek aktiva u strojů a dopravních prostředků (o 14,5 mld. Kč) a průmyslového spotřebního zboží (o 0,9 mld. Kč) a zlepšení bilance obchodu s polotovary a materiály o 1,1 mld. Kč přechodem z pasiva do aktiva. Záporně ovlivnilo celkovou bilanci prohloubení schodku u bilance obchodu s chemickými výrobky (o 3,4 mld. Kč), minerálními palivy (o 1,0 mld. Kč) a potravinami a živými zvířaty (o 0,1 mld. Kč). Přebytek obchodu klesl u surovin, a to o 0,1 mld. Kč a bilance obchodu s nápoji a tabákem zůstala téměř vyrovnaná, stejně jako v říjnu 2010.

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články