Zahraniční obchod v prosinci potvrdil výrazné zpomalení české ekonomiky, vývoz i dovoz klesaly již třetí měsíc v řadě

9. 2. 2009 – 6:25 | Ekonomika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zahraniční obchod v prosinci potvrdil výrazné zpomalení české ekonomiky, vývoz i dovoz klesaly již třetí měsíc v řadě
Foto: sxc.hu | zdroj: NašePeníze.cz

Postupující ekonomická krize se výrazně podepsala na stavu obchodní výměny na konci loňského roku. Zahraniční obchod České republiky skončil v prosinci loňského roku se schodkem 11,8 miliardy korun, což je meziroční propad o 9 miliard a nejhorší výsledek od roku 1994

Vývoz se v posledním měsíci minulého roku propadl v běžných cenách o 13,4 procenta a dovoz o 8,2 procenta. Za celý rok 2008 vývoz meziročně klesl o 0,7% a dovoz se zvýšil o 0,1%, celková bilance zahraničního obchodu dosáhla v loňském roce přebytku 69,4 mld. Kč, což je o 18,5 mld. Kč méně než v roce 2007. Výsledky oznámil dnes České statistický úřad.

- Jan Bureš: Zahraniční obchod zaznamenal nejhorší meziroční změnu od roku 1994
- ČSÚ: Přebytek zahraničního obchodu loni klesl na 69,4 miliardy Kč

„Na trvalý přísun špatných zpráv z ekonomiky jsme si už v uplynulém období museli zvyknout. Tento výsledek jen potvrzuje fakt, že české hospodářství tvrdě přistává a zamířilo do recese. Otázkou nyní zůstává, jak dlouho se ještě bude propadat a kdy na konci pomyslného tunelu probleskne první světlo,“ uvedl k výsledkům statistiků prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel. „Podle zpráv z podnikového sektoru je však zřejmé, že onen tunel je ještě dlouhý a na první záblesky mírného zlepšení situace budeme muset ještě pár měsíců čekat,“ dodal Petr Kužel.

Z nedávného průzkumu Hospodářské komory České republiky vyplynulo, že v letošním roce plných 75 procent firem a podniků očekává nižší odbyt a polovina hodlá v důsledku toho omezit výrobu. To se pak zcela jistě projeví v následujících měsících na makroekonomických ukazatelích, protože české hospodářství je primárně orientováno na vývoz.

„Očekáváme, že v návaznosti na tato nepříjemná čísla česká vláda uvede v život opatření, která ulehčí tuzemským podnikům a podpoří jejich činnost. Prvním takovým je návrh Ministerstva práce a sociálních věcí snížit firmám odvody na sociálním pojištění u zaměstnanců s minimální mzdou či nízkými platy až ve výši 700 korun na osobu, čímž by došlo k nezanedbatelnému snížení nákladů na cenu práce. Takové opatření má naši plnou podporu,“ uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel. „Každopádně pro celkové oživení tuzemského průmyslu a exportu je důležitá situace v západní Evropě. V okamžiku, kdy se zlepší situace v Německu a dalších zemích, tak bude mít na naše firmy velice příznivý dopad,“ uzavřel Petr Kužel.

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,660 24,780
USD 22,600 22,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články