Zahraničního obchod: Redkordní přebytek v historii České republiky - 23 mld!

7. 5. 2009 – 12:17 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zahraničního obchod: Redkordní přebytek v historii České republiky - 23 mld!
Foto: sxc | zdroj: NašePeníze.cz

Nejlepší výsledek zahraničního obchodu v historii České republiky (+23,4 mld USD) je po delší době pozitivní zprávou z české ekonomiky. Zahraničnímu obchodu kromě dvou dnů navíc pomohl rozjezd šrotovného v okolních zemích a nižší ceny komodit na globálních trzích a vysoká dovozní náročnost exportu. Zavedení šrotovného (především na německém trhu) se ukázalo na lepši bilanci obchodu s dopravními prostředky(+3,5 mld).- Česko je pro německé investory velice atraktivní zemí
- Na české firmy začíná doléhat recese, obchodní partneři neplatí včas
- Obchodní bilance překvapila lepším výsledkem
- HDP: Česká ekonomika zpomalila na 0,7%
- Světová ekonomika letos poprvé od druhé světové války klesne

Pokles cen komodit na světových trzích se projevil ve výrazném propadu dovozů minerálních paliv. Tento faktor nebyl tak patrný v minulých měsících pravděpodobně kvůli doplňování strategických rezerv surovin, které přebilo efekt nižších cen. V neposlední řadě vysoká dovozní náročnost exportu se projevuje v dobrém výsledku salda v obchodě s polotovary a materiály (+5,1 mld).

I když se nominální bilance vyvíjí pozitivně, je tomu tak z velké části kvůli cenovému vývoji. \"I proto čekám, že příspěvek zahraničního obchodu k reálnému HDP bude v prvním kvartále výrazně negativní. Otázkou také je, jak dlouho vydrží trhům pozitivní vliv zahraničního šrotovného. Dále si však držím názor, že zahraniční obchod v tomto roce skončí lepším výsledkem než v roce 2008.\" Dodává hlavní ekonom Poštovní spopřitelny Jan Bureš.


Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,230 24,350
USD 21,950 22,130
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články