Zájem Čechů o spoření na důchod ve druhém pilíři klesá

2. 11. 2012 – 8:32 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zájem Čechů o spoření na důchod ve druhém pilíři klesá
Vstup do druhého, soukromého důchodového pilíře bude podle plánů vlády možný od 1. ledna 2013, a to pro všechny osoby starší 18 let, které ještě nepobírají důchod. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Do druhého pilíře důchodové reformy chce aktuálně vstoupit pouze jeden z deseti Čechů v produktivním věku. Z hlediska velikosti bydliště je vyšší zájem o spoření na důchod ve městech, proti tomu pohlaví v této otázce významnější roli nehraje, informovala ve čtvrtek poradenská společnost AWD.

"Zájem o druhý pilíř je prozatím vlažný, vyplatí se jen lidem, kteří mají nadstandardní příjmy nebo mají do důchodu daleko. Obě tyto podmínky však splňuje jen málokdo," komentuje první výsledky AWD Penzijního barometru Tomáš Rampula, hlavní analytik společnosti AWD a doplňuje: "Podzimní prezidentské veto, nízká obliba vládní politiky vyjádřená v krajských volbách a nejasnosti okolo dalšího vývoje jednání ve Sněmovně ještě snížily zájem lidí o druhý pilíř."

<%Anketa256%>

Druhý pilíř - spoření do soukromých fondů, které budouo peníze střadatelů investovat. Střadatelé si budou moci vybrat jak velké riziko chtějí podstoupit a tím ovlivnit výnos z investovaná (zhodnocení).

V dalších říjnových průzkumech až 61 procent Čechů přiznalo, že se v důchodové reformě nevyzná. Za užitečnou ji přitom považovala jen čtyři procenta respondentů.

Vstup do druhého, soukromého důchodového pilíře bude podle plánů vlády možný od 1. ledna 2013, a to pro všechny osoby starší 18 let, které ještě nepobírají důchod. Lidé starší 35 let do druhého pilíře budou moci vstoupit jen do 1. července 2013, mladší poté nejpozději do konce kalendářního roku, ve kterém dosáhnou 35 let.

O důchodové reformě včetně zavedení druhého pilíře však stále ještě jedná Parlament.

 

 

Jan Soukup | MED | NašePeníze.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články