Zájem o byty roste. Občanský zákoník ale přinesl komplikace

23. 2. 2014 – 19:10 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zájem o byty roste. Občanský zákoník ale přinesl komplikace
Stále roste zájem o byty v panelácích. Nejžádanější jsou byty o velikosti 3+1, které seženete už za 2,5 milionu korun. Ale většinou do těchto bytů musíte investovat další peníze. Foto:SXC, | zdroj: NašePeníze.cz

V lednu se obecně moc lidí koupi nového bydlení nevěnuje. Oživení přichází až s prvními jarními květy. Letos je tomu trochu jinak nejen s počasím, ale také s prodeji nemovitostí. Podle realitní kanceláře RE/MAX došlo k vyšší poptávce o osm procent, než tomu bylo loni v lednu. Hypotékám ale první měsíc v roce nepřál.

Podle údajů Fincentrum Hypoindex bylo v lednu sjednáno jen 4 225 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 6,964 miliard korun. Lidé se zatím po novém bydlení jen poptávají a zatím se pravděpodobně rozhodli s hypotečním úvěrem ještě počkat.

„Nízké lednové objemy mají důvod čistě administrativní v souvislosti s novým občanským zákoníkem – nové formuláře a procesy vyžadovaly určitý čas k zapracování. Banky si to ale vynahrazují již nyní, kdy se snaží obchody opět rozhýbat snížením úrokových sazeb. Únorová čísla by tak již měla přinést zajímavější změnu v průměrných sazbách,“ uvedl Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

TIP: U banky se vyplatí víc půjčovat než spořit

Většina kupujících svoje hypotéky vyřešila už v prosinci. Důvodem byly také obavy z front na katastru nemovitostí a velkou neznámou byl také právě dopad nového občanského zákoníku na finanční instituce.

„Situace na katastrech se poměrně rychle uklidnila. Jediný problém, který zatím evidujeme, je prodloužení doby zápisu na katastr nemovitostí. Očekáváme ale, že během pár týdnů už budou úředníci schopni všechny změny vstřebat a vyřizování požadavků se opět zrychlí,“ doplňuje Hanuš Němeček, výkonný ředitel RE/MAX.

TIP: Hypotéky letos zdraží, splátky porostou až o stovky korun

Největší zájem je stále o paneláky

Stále roste zájem o byty v panelácích. Nejžádanější jsou byty o velikosti 3+1, které seženete už za 2,5 milionu korun. Ale většinou do těchto bytů musíte investovat další peníze. Proto pokud se vám podobná nemovitost líbí, určitě se nevydejte ze všech peněz a počítejte s tím, že vás byt vyjde ještě o něco dráž.

Oblíbené jsou také rodinné domky v okolí Prahy. „Zajímavou lokalitou je například Lysá nad Labem, kde právě dostavujeme atypický projekt nízkoenergetických bytů,“ dodává Jan Krajča z MS Development.

Ceny nemovitostí se nemění

Podle HB Indexu, který každého čtvrt roku vydává Hypoteční banka, se ceny nemovitostí nějak zvlášť nemění. Většinou se za tři měsíce změnily alespoň ceny pozemků, ale i ty tentokrát stagnovaly. Lehce se zvýšily jen ceny rodinných domů, a to o 0,1 pcb.

Boom v prodeji bytů nás teprve čeká

Jako každý rok tak i letos se blíží jaro a s jarem vždy roste zájem o nemovitosti v podstatě jakéhokoliv druhu. V současné době již na trhu nemovitostí nepanuje hysterie ohledně krize a tak se poklidné vody realitních obchodů hýbou. Roste zájem především o menší byty. U rodinných domů je jedním z hlavních faktorů lokalita. V čím lepší lokalitě se dům nachází, tím rychlejší je jeho prodej. Díky pozvolnému růstu ekonomiky očekáváme také větší zájem o vlastní bydlení v celém Česku,“ říká provozní a marketingový ředitel Fincentrum Reality Martin Fojtík.

- Monika Hrušová | Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,320 25,440
USD 23,320 23,500
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články