Zákaz kouření v českých restauracích? Od roku 2014!

31. 5. 2011 – 14:09 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zákaz kouření v českých restauracích? Od roku 2014!
Úplnému zákazu má předcházet od 1. července příštího roku zakaz vstupu lidem mladším 18 let přístup do prostor, kde je povolené kouřeníí, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Zakázat mladistvým vstup do míst, kde se kouří, a později zakázat kouření v restauracích úplně, se bude snažit předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný (ODS). Restaurace by tak mohly být zcela nekuřácké už od roku 2014, řekl na úterní tiskové konferenci Šťastný.

"Skoro přesně rok platí nový protikuřácký zákon. V červenci provedu analýzu stavu po roce platnosti zákona a v září předložím poslanecký návrh, který by ho ještě upravil," řekl Šťastný. V návrhu budou podle jeho slov dvě zásadní změny. První z nich počítá s tím, že už od 1. července příštího roku nebudou mít lidé mladší 18 let přístup do prostor, kde je povolené kouření. Druhá významná změna by potom od roku 2014 zakázala kouření v restauracích a barech úplně.

<%Anketa160%>

"My máme v koaliční smlouvě jasně napsáno, že se budeme zasazovat o větší ochranu nekuřáků ve společnosti. Máme na to ještě několik let, a my se budeme snažit o to, aby se Česká republika stala zemí, kde existuje důsledná ochrana nekuřáků ve všech veřejných prostorech," dodal poslanec.

TIP: Kuřáci se státu nevyplatí - více stůňou a brzy umírají

Lukáš Nádvorník, iniciátor petice Stop kouření, která měla do úterý přes sto tisíc podpisů, však považuje Šťastného návrh za alibistický. "Je to samozřejmě hezký návrh, ale pro mne velice alibistický. Nevím proč, když víme, že pasivní kouření škodí, a všechny země kolem nás už podobné zákony dávno mají, my bychom měli čekat ještě dva a půl roku, na konec volebního období. Nevím, proč ho nepřijmout třeba od začátku roku 2012," řekl Nádvorník.

Šťastný se společně s předsedou poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petrem Gazdíkem v úterý zúčastnili sněmovního semináře pořádaného k Mezinárodnímu dni bez tabáku. Ten připadá na poslední květnový den a pořádá se od roku 1988 proto, aby poukázal na nebezpečí spojené s kouřením.

<%Anketa267%>

Letošní ročník má poukázat na rámcovou úmluvu o kontrole tabáku, kterou připravila Světová zdravotnická organizace (WHO). Ta na základě dohody stanovuje obecná pravidla pro přistupování k tabáku a stanovuje jednotný právní rámec, jak k tabáku přistupovat. V současné době úmluvu ratifikovalo už 172 zemí světa. V České republice ji naposledy odmítl Senát v roce 2005.

-Martina Týblová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,230 24,350
USD 21,950 22,130
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články