Zákon o významné tržní síle je trnem v oku mnoha politiků. Proč?!

15. 5. 2014 – 19:07 | Zákony | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zákon o významné tržní síle je trnem v oku mnoha politiků. Proč?!
Novela zákona o významné tržní síle a jejím zneužití je patrně trnem oku nejen většině pravicových, ale také nemalé části levicových poslanců PSP ČR. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Potravinářská komora se kriticky zamýšlí nad prací poslanců, kteří hlasovali proti schválení zákona, který by mohl upravit nekalé praktiky velkých obchodních řetězců. Jedná se o novelu zákona o významné tržní síle a jejím zneužití a očekávalo se, že novela zákona umožní ukončit nešvary kolem praktik těchto obchodníků vůči našim výrobcům a tím i zvyšující se možnost katastrofického scénáře a to: likvidaci potravinářského průmyslu u nás.

Novela zákona o významné tržní síle a jejím zneužití je patrně trnem oku nejen většině pravicových, ale také nemalé části levicových poslanců PSP ČR. Jak jinak si totiž vysvětlit, že proti schválení tohoto zákona hlasovala velká většina poslanců ČSSD.

Zdá se, že o tom, jak pokřivené jsou v České republice dodavatelsko-odběratelské vztahy a že je nutná jejich náprava, mají povědomí pouze poslanci ANO 2011, KSČM a pouhých 7 poslanců ČSSD. Ostatním poslancům zřejmě, i přes rozsáhlé diskuse a předložené důkazy,  vůbec nevadí nehorázné praktiky obchodních řetězců, které si vynucují na svých dodavatelích různé bonusy z fakturovaných částek, které se v mnoha případech pohybují přibližně od 39 do 69 %, což v praxi znamená, že firma musí vrátit tuto procenticky vyjádřenou finanční částku zpět řetězci, což je už pro řadu potravinářských a zemědělských společností naprosto neúnosné.

Novelizace zákona o významné tržní síle měla právě postihovat tyto další praktiky v dodavatelsko- odběratelských vztazích, které dosud nebyly v zákoně uvedeny i dále zpřesnit stávající zákon.  Navíc si zřejmě někteří poslanci vládní ČSSD dostatečně nepřečetli Programové prohlášení Vlády České republiky, kde se píše: „Vláda zavede přísná pravidla pro obchodní řetězce, aby došlo ke zlepšení kvality prodávaných potravin a vytvoření většího prostoru pro kvalitní české potraviny.“

Tento postoj při hlasování nelze chápat jinak, než že tito poslanci svým hlasováním poškozují zcela úmyslně české zemědělství a potravinářství. Je více než zřejmé, že veškeré tyto praktiky, které vyžadují od výrobců další a další finance, ve svém důsledku silně omezují potravinářský průmysl a zemědělskou výrobu v ČR. Žádný výrobce není dlouhodobě schopen unést tlak na co nejnižší cenu, vysoké zpětné finanční odvody i dodávání výrobků řetězcům pod nákladovými cenami. Potravinářská komora ČR již několikrát důrazně upozorňovala, že dlouhodobé neřešení této situace může ve svém důsledku vést až k likvidaci potravinářského průmyslu v České republice.

Paradoxem je, že den před tímto hlasovacím debaklem, se konala v Bratislavě mezinárodní konference za účasti zástupců řady evropských zemí, například Velké Británie, Španělska, Nizozemska, Maďarska, Slovenska či České republiky, ale i zástupců Evropského hospodářského a sociálního výboru, kteří se jednoznačně shodli na tom, že nekalé obchodní praktiky mají nejen likvidační dopad zejména na malé a střední podniky, ale jsou ve svém důsledku nepříznivé i pro spotřebitele. Účastníci konference rovněž uvedli, že velké obchodní řetězce stále zneužívají svoji nákupní a ekonomickou sílu, daný stav jim zcela vyhovuje, což vede k tomu (a děje se to stabilně i v České republice), že zástupci řetězců veškeré kritiky relativizují a systematicky zpochybňují. Z konference zazněl jasný požadavek směrovaný na Evropskou komisi, aby byl neprodleně zahájen legislativní proces vytvoření právního předpisu, který by zakazoval uplatňování identifikovaných nekalých praktik, ale také aby se připravila zásadní novelizace právního systému zaměřeného na ochranu hospodářské soutěže tak, aby bylo regulované i reálné dominantní postavení velkých obchodních řetězců.

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,160 25,280
USD 23,140 23,320
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články