Zákoník práce se změní, firmy mohou propouštět za více věcí

9. 9. 2011 – 10:07 | Zákony | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zákoník práce se změní, firmy mohou propouštět za více věcí
Zákoník práce rovněž umožní, aby u takzvaných vedoucích zaměstnanců byla zkušební doba až šest měsíců, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

I za porušení pravidel při pracovní neschopnosti bude moci nově zaměstnanec dostat výpověď. Společně se snížením odstupného pro zaměstnance, kteří ve společnosti pracují méně než dva roky, to zavádí nový zákoník práce, který v pátek poslanci schválili v závěrečném čtení.

"Zákoník práce má motivovat zaměstnavatele, aby vytvářeli dlouhodobá pracovní místa," vysvětlil ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09).

Zákoník mění výplatu odstupného. "Je navrženo, aby v prvním roce zaměstnání bylo vypláceno pouze jedno měsíční odstupné a v druhém roce bylo vypláceno dvouměsíční odstupné," uvedl část novely Jaromír Drábek. Dosud přitom činily odstupné tři měsíční platy nezávisle na délce pracovního poměru. Na takové odstupné budou mít však nově nárok jen ti, jejichž pracovní poměr trval více než dva roky.

Na samotné povinnosti platit odstupné se nic nemění. Nadále má tedy náležet při ukončení pracovního poměru z takzvaných organizačních důvodů nebo zákonem stanovených zdravotních důvodů.

TIP:

- Zákoník práce: Jaké změny má přinést velká novela?

- Vláda schválila novelu Zákoníku práce, co nás čeká?

Zásadních změn dozná zákon i v problematice výpovědí. Tu bude moci zaměstnavatel dát svému zaměstnanci nově i kvůli hrubému porušení pravidel při pracovní neschopnosti. Seznam hlavních povinností zaměstnanců se má rozšířit o zdržování se v místě pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti a dodržování doby a rozsahu povolených vycházek. Člověk, který se dopustí porušení, nemá nárok na odstupné. Jeho výpovědní doba bude standardně dvouměsíční.

To se nelíbí poslanci za ČSSD Janu Chvojkovi. "Když to dovedeme do absurdna, za chvíli by zaměstnavatel mohl kontrolovat svého zaměstnance pod záminkou, zda na své dovolené skutečně odpočívá," řekl.
Změnou v oblasti krátkodobých pracovních úvazků je zvýšení limitu pro dohody o provedení práce. Ten má od roku 2012 stoupnout z dosavadních 150 na 300 hodin ročně. Současně má dojít k posílení kontrol, aby nedocházelo k jejich zneužívání.

Úprava se týká také pracovních poměrů na dobu určitou. Dosud v zásadě platí, že smlouvu na dobu určitou je možné uzavřít maximálně na dva roky. Do tohoto limitu se počítá i případné opakování nebo prodlužování. Nově má platit, že poměr na dobu určitou nesmí přesáhnout tři roky, opakovat se může maximálně třikrát u jednoho zaměstnavatele.

Zákoník práce rovněž umožní, aby u takzvaných vedoucích zaměstnanců byla zkušební doba až šest měsíců. Nově má platit, že zkušební doba může trvat maximálně polovinu délky pracovního poměru, je-li uzavřen na dobu určitou. Zkušební doba pro běžné zaměstnance zůstane beze změny, tedy maximálně tříměsíční.

Pokud návrh schválí Senát, uvolní se od roku 2012 i pravidla pro příplatky za přesčasovou a víkendovou práci. Dosud platí, že příplatek za noční práci nebo za práci v sobotu nebo neděli musí v podnikatelské sféře dosáhnout vždy alespoň deseti procent průměrného výdělku pracovníka. Ministr Drábek nyní navrhuje, aby si zaměstnanec mohl s firmou dohodnout odlišnou - tedy i nižší - hodnotu příplatku nebo jiná pravidla pro jeho určení. To je dosud možné jen u kolektivních smluv s odbory.

Podpora v nezaměstnanosti se bude vyplácet na základě tří principů. Kdo sám podá výpověď nebo odejde dohodou, dostane nižší podporu v nezaměstnanosti. Zaměstnanec, který dostane odstupné, nebude mít po tuto dobu pokrytou odstupným nárok na podporu v nezaměstnanosti. A ten, kdo začne podnikat jako živnostník, může dostat speciální příspěvek, aby nepřišel o zbytek podpory.

Nový zákoník práce vychází z programového prohlášení vlády, které určuje obecné směry, jež by měla nová úprava pracovněprávních vztahů obsahovat. Zatímco zaměstnavatelé ho vítají, odbory jsou proti navrhovaným změnám, které podle nich poškodí práva zaměstnanců.

"Navrhovaná úprava je projevem toho, že cílem této vlády je osekat práva zaměstnanců ve prospěch zaměstnavatelů," okomentoval zákoník Chvojka.

-Karolina Brožová, Petra Hrubá | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,320 25,440
USD 23,320 23,500
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články