Zaměstnanecké benefity a výhody - Co vás motivuje k lepším výsledkům v práci

11. 3. 2011 – 12:51 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zaměstnanecké benefity a výhody - Co vás motivuje k lepším výsledkům v práci
Oproti předchozím rokům na úkor dovolené navíc poklesl zájem zaměstnanců o odborné vzdělávání a jazykové kurzy, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Co motivuje zaměstnance k lepším výkonům v práci? Peníze, volno, služební automobil, nebo telefon. Co motivuje vás?

Zaměstnanci nejvíce oceňují benefity v podobě volna navíc, nejhodnotnější je pro ně pět až šest týdnů dovolené. Vyplývá to ze studie společnosti Robert Half, o které firma informovala ve čtvrtek.

Na druhém místě je pak služební automobil i k soukromým účelům, následuje 13. plat. Ve srovnání s předchozími lety stále vzrůstá hodnota volného času. Tento trend se projevuje jak u manažerů, tak u specialistů na juniorních pozicích napříč všemi sledovanými obory. V současné době je ceněno především více volna a možnost využití pružné pracovní doby či práce z domova, a to na úkor odborného vzdělávání.

 

Zaměstnanecké benefity a výhody Nejlepší benefity v práci jsou peníze a volno navíc

 

„Průzkum také ukázal, že firmy i vloni omezovaly některé benefity průřezově ve všech sledovaných oborech. K jejich odebírání však nedocházelo v takové míře jako v roce 2009. Mezi nejčastěji odebrané výhody patřily jazykové kurzy a 13. platy,“ uvedl Aleš Křížek, ředitel společnosti Robert Half v České republice.

 

<%Anketa79%>

 

Týden volna navíc je v nejhodnotnějších benefitech prakticky ve všech sledovaných oborech. Pět týdnů dovolené v současné době zaměstnavatelé svým zaměstnancům už běžně dopřávají, jde o nejčastěji poskytovanou výhodu vůbec. Stále výš do top 10 nejvyhledávanějších benefitů proniká dovolená v délce šesti týdnů. Reálně ji však zatím poskytuje jen minimum zaměstnavatelů. Obdobně je to v případě možnosti práce z domova – home office, kdy rostoucímu zájmu zaměstnanců o tuto výhodu zatím neodpovídá nabídka benefitů většiny společností v ČR. Naopak velmi oceňovaná pružná pracovní doba se zároveň řadí i mezi pět nejčastěji nabízených výhod.

Oproti předchozím rokům na úkor dovolené navíc poklesl zájem zaměstnanců o odborné vzdělávání a jazykové kurzy. Tyto výhody se do žebříčku pěti nejhodnotnějších benefitů zařadily pouze u specialistů v oblasti financí a účetnictví.

 

<%Anketa251%>


Nejrozšířenějšími benefity napříč všemi obory jsou dlouhodobě stravenky, pět týdnů dovolené a občerstvení. Řada firem svým zaměstnancům poskytuje také služební notebook a mobilní telefon. Podle Křížka si už ovšem zaměstnanci na tyto výhody zvykli a přestávají je považovat za významné benefity.

„Stále neuspokojen zůstává požadavek na home office. Opět se umístil v první desítce nejhodnotnějších benefitů, i přesto ho ale společnosti v širším měřítku nenabízejí. Na seznam deseti nejžádanějších benefitů se tentokrát nedostalo penzijní připojištění, které uchazeči chápou více jako dlouhodobou investici, na rozdíl od 13. a 14. platů, které mohou ihned využít,“ uvedl Tomáš Bergl, manažer divize Robert Half Finance & Accounting.

Nejvíce si zaměstnanci, a to jak na juniorních, tak i seniorních pozicích, cení pěti týdnů dovolené. Soulad napříč obory je viditelný i v případě odborného vzdělávání. V porovnání s předchozím rokem je znatelný propad dříve velmi žádaných stravenek a občerstvení na pracovišti (až 23. místo). Tyto výhody jsou dnes zaměstnanci považovány za automatické. Zatímco u juniorských a středních pozic se respondenti shodli na 13. platech a jazykových kurzech, zaměstnanci na seniorních pozicích preferují benefity v podobě pěti týdnů dovolené, služebního automobilu i k soukromým účelům a pružné pracovní doby.

Pokud jde o jednotlivé obory, nejlepší podmínky měli minulý rok zaměstnanci ve farmacii. Dostávali právě ty benefity, které zároveň považovali za nejhodnotnější. Naopak specialisté na marketingových pozicích si nejvíce cení možnosti využívání služebního automobilu, zaměstnavatelé jej ale neposkytují v takové míře či je přenechávají jiným pozicím. „Přestože je služební automobil velmi žádaným benefitem, je poskytován pouze zaměstnancům na obchodních pozicích,“ upřesnil Křížek.

Obdobně jako v roce 2009 docházelo i v loňském roce v některých případech k odebírání zaměstnaneckých výhod. Pokud firmy benefity krátily, šlo nejčastěji o jazykové kurzy (osm procent dotázaných), flexipassy (šest procent), pět týdnů dovolené (šest procent), certifikace placené zaměstnavateli či 13. platy (pět procent). Zaměstnanci tak přicházeli o některé z nejžádanějších benefitů.

-MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články