Zaměstnavatel musí zajistit dostatečný přísun tekutin nejenom v horkých dnech

8. 7. 2010 – 20:44 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zaměstnavatel musí zajistit dostatečný přísun tekutin nejenom v horkých dnech
Nápoj, musí být zdravotně nezávadný a nesmí obsahovat více než 6,5 procenta cukru, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Jednou z povinností zaměstnavatele podle zákoníku práce je zajistit zaměstnancům pitná voda, v horku je pak povinen postarat se o dostatečný přísun ochranných nápojů.

V souvislosti s příchodem tropických veder na to upozorňuje ministerstvo práce a sociálních věcí.

"Povinnost poskytnout pitnou vodu na pracovišti upravuje nařízení vlády z roku 2007. Na jeho základě je zaměstnavatel povinen zajistit pitnou vodu nejen pro účely dodržování pitného režimu, ale také pro případy, kdy se zaměstnanec zraní a je třeba poskytnout první pomoc," uvedla mluvčí rezortu Štěpánka Filipová.

Zaměstnanci, kteří vykonávají práci na pracovištích, kde jsou vystaveni nadměrnému teplu, se kterým ale nelze nic dělat, pak mají nárok na zabezpečení takových mikroklimatických podmínek, které alespoň sníží dopady vysokých teplot na minimum. Jedním z nich je přitom i poskytování vhodných ochranných nápojů. "Ochranné nápoje by měly být k dispozici bezplatně a na základě seznamu, který vypracovává zaměstnavatel ve spolupráci se závodním lékařem. Při sepisování seznamu se vychází z vyhodnocení rizik, konkrétních podmínek práce a znalosti zdravotního stavu konkrétních zaměstnanců. Jedná se zejména o volbu vhodných ochranných nápojů u lidí, u kterých by mohlo dojít vlivem výkonu práce v nepříznivých pracovních podmínkách ke zhoršení zdravotního stavu.," doplnila Filipová.

Nápoj, který používá přívlastek ochranný, musí být zdravotně nezávadný a nesmí obsahovat více než 6,5 procenta cukru. Podávat se musí v množství, které odpovídá nejméně 70 procentům tekutin a minerálních látek, které organismus zaměstnance vyloučí potem a dýcháním za jednu osmihodinovou směnu. Ochranný nápoj se poskytuje na pracovišti nebo v jeho bezprostřední blízkosti tak, aby byl snadno a bezpečně dostupný. Nařízení vlády kromě toho vyjmenovává kategorie zaměstnanců, kterým se ochranné nápoje poskytují.

Zaměstnanci, kteří by měli pocit, že mají nárok na poskytnutí ochranných nápojů, avšak jejich chlebodárce takový požadavek odmítá, se mohou obrátit na ministerstvo zdravotnictví. Případný požadavek na řešení konkrétního problému z oblasti pracovních podmínek a hygieny práce je pak nutné směřovat na příslušnou hygienickou stanici, případně oblastní inspektorát práce.

-Veronika Žižlavská, Mediafax

Kam dál?

- Kolik může zaměstnavatel strhnout z vaší mzdy na dluhy?

- I zaměstnavatel musí při výpovědi dodržovat pravidla – zaměstnanci by neměli podcenit svá práva

- Jakou práci nesmí zaměstnavatel přidělit, ženám, dětem, nebo mladistvým?

- Jaké má zaměstnanec možnosti, když neobdrží od svého zaměstnavatele mzdu nebo její část?

- Zaměstnavatel vám nechce proplatit dovolenou - jaké jsou možnosti

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články