Zaměstnavatelé: Je naprosto nesmyslné měnit zákoník práce nadvakrát

26. 8. 2010 – 20:52 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zaměstnavatelé: Je naprosto nesmyslné měnit zákoník práce nadvakrát
Postup, jaký v případě zákoníku práce (ZP) navrhuje vláda, podle Míla povede k legislativnímu zmatku a obcházení zákonů, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Zástupci zaměstnavatelů tvrdí, že je nesmyslné měnit zákoník práce nadvakrát. Měla by se udělat jedna komplexní změna, řekl ve čtvrtek prezident Svazu průmyslu a dopravy (SPD) Jaroslav Míl po jednání tripartity.

"Nám zkrátka přijde absurdní, aby se něco tak důležitého, jako je zákoník práce, měnilo nadvakrát. Udělejme jednu komplexní změnu a udělejme ji pořádně. Auto si taky nenechám opravit na čtyřikrát," uvedl Míl.

 

TIP: Zákoník práce: Co se chystá a co vadí odborářům?

 

Postup, jaký v případě zákoníku práce (ZP) navrhuje vláda, podle Míla povede k legislativnímu zmatku a obcházení zákonů. "Když změn uděláte několik po sobě, tak už se v tom nevyznají právníci, nevyznají se v tom firmy a zcela jistě se v tom nevyznají obyčejní lidé. Dělejme konečně zákony pro lidi, a ne pro instituce," dodal prezident SPD. Kritizoval, že současná verze ZP je v rozporu s ústavou a plánovaná novela tento rozpor neřeší.

Míl dále navrhl, aby se pokračovalo v práci na komplexní novele zákoníku práce, která již částečně prošla připomínkovým řízením. "Je to téměř 200 stran textu, který je již zpracovaný, prošel připomínkovým řízením a je naprosto nesmyslné to teď celé hodit do stoupy," pokračoval.

Premiér Petr Nečas (ODS) komentoval Mílův postoj s tím, že se bude dále jednat. "Jednání nebudou probíhat jen se zástupci zaměstnavatelů, ale i se zástupci odborů. Jednání se pochopitelně nebudou týkat pouze zákoníku práce, ale všech ostatních připravovaných kroků," řekl.

Odbory jsou naopak proti jakýmkoli změnám ZP. "Máme informace z firem od zaměstnanců i od zaměstnavatelů, že současná norma je vyhovující a není nutné ji měnit," řekl Jaroslav Zavadil, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů ČMKOS).

Problém se zákoníkem práce je ten, že změny jsou již zakalkulovány do návrhu rozpočtu na příští rok. "Některé změny se dají udělat i v rámci zákona o státním rozpočtu. Ale hlavní věc je, že nám přijde naprosto nesmyslné měnit zákoník práce nadvakrát, když tu navíc máme již do značné míry zpracovanou novelu," odpověděl Míl na dotaz Mediafaxu, jak s tímto problémem naložit.

-Jiří Táborský, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,250 25,370
USD 23,660 23,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články