Zdravotní pojišťovny budou nemocnicím platit za péči novým způsobem

12. 5. 2011 – 14:47 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zdravotní pojišťovny budou nemocnicím platit za péči novým způsobem
Platba bude stanovena v úhradové vyhlášce, kterou ministerstvo vydává každý rok a stanovuje v ní způsoby úhrad za zdravotnickou péči, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

České zdravotní pojišťovny budou již od příštího roku platit nemocnicím za péči pomocí systému úhrady za diagnózu (DRG). Novinářům to ve čtvrtek řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

"DRG je jedním ze smutných příběhů českého zdravotnictví, kdy teprve nyní začne fungovat něco, co je jinde v Evropě i ve světě zcela běžné. Od jeho zavedení jako jediného systému úhrad si slibujeme zejména to, že se zprůhlední cena za poskytovanou péči v nemocnicích," řekl ministr.

Nyní totiž nemocnice dostávají platby od pojišťoven zejména paušálem, kdy jsou na tom výhodně ty, které ho mají nastavený výše. Například proto, že v době formování úhrad za péči poskytovaly této péče hodně. Naopak menší nemocnice jsou na tomto systému znevýhodněné, i když se jim objem péče postupně i zvyšoval.

"V úhradách nemocnicím existuje několik systémů. V základu je lze rozdělit na systém výkonový a paušální. Ten první je výhodný pro pacienta, protože nemocnice dostane zaplaceny veškeré výkony, které udělá. Nemocnici tedy nic nebrzdí v poskytování péče. Naopak paušální platba je odvozena od nějakých stropů, limitů a historických dat, kdy se nemocnice snaží šetřit, aby měla peníze na drahé pacienty. V tomto směru je DRG jistý kompromis a dobrý kompromis," uvedl Heger.

DRG platební systém počítá s rozdělením péče do několika stovek diagnostických skupin, kdy každé skupině přísluší určitá úhrada. Systém je podle ministerstva výhodný, protože za jednu diagnózu bude platba všude stejná a je jedno, jestli se například operace slepého střeva dělá v malé okresní nemocnici nebo ve velké fakultní.

Platba bude stanovena v úhradové vyhlášce, kterou ministerstvo vydává každý rok a stanovuje v ní způsoby úhrad za zdravotnickou péči.

Ministerstvo také připomnělo, že systém DRG není v českém zdravotnictví žádnou převratnou novinkou, jeho principy se totiž využily již v úhradových vyhláškách na rok 2008, 2009, 2010 i letos. "Vždy se ale jednalo pouze o určité výseky péče a jakýsi testovací provoz. Jako příklad lze uvést platbu za totální endoprotézu, i když tady se také nejednalo o úplně čistou DRG platbu, nebo některé diagnózy centrové péče," řekl Heger.

V českém systému pak dokonce existují i celé nemocnice, které DRG systém testovaly. Jednou z nich je například i nemocnice v Kadani. "Nám se tento systém velmi osvědčil, umožňuje nám si péči dobře plánovat a nutí nás přemýšlet. Zvedá se tak efektivnost systému a bude se dát lépe poměřovat kvalita péče, což povede i k optimalizaci sítě," řekla za nemocnici poslankyně a lékařka Patricie Kotalíková (TOP 09).

Na DRG platbách se podle něj podílely také nemocnice v Plzni, všechny pražské fakultní nemocnice nebo nemocnice v Hradci Králové.

Ministr poté připomněl i to, že systém DRG se poprvé v českém zdravotnictví testoval v roce 1996, a to po dobu tří let. Pak se od něj upustilo.

-Zuzana Fojčíková | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články