Zdravotní pojišťovny: Lidé, kteří se snaží sami podnikat, by neměli platit vyšší pojistné

7. 10. 2010 – 21:39 | Pojištění | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zdravotní pojišťovny: Lidé, kteří se snaží sami podnikat, by neměli platit vyšší pojistné
Zaměstnanci platí pojistné ze své hrubé mzdy, podnikatelé, což je zhruba 900 tisíc lidí, platí jen z poloviny svého daňového základu, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Svaz zdravotních pojišťoven České republiky nesouhlasí s tím, aby se zvyšovaly odvody zdravotního pojištění u živnostníků i lidí, kteří pracující na dohodu, sdělil ve čtvrtek agentuře Mediafax prezident svazu Ladislav Friedrich.

Pojišťovny tvrdí, že jde o nesystémové rozhodnutí.

"Rada svazu se na svém zasedání shodla, že toto opatření by bylo nesystémové, neadekvátní a neznamenalo by výrazné zvýšení příjmů zdravotního pojištění," uvedl Friedrich. Svaz tvrdí, že není možné zatěžovat zvyšováním pojistného právě tu malou část občanů, kteří se snaží sami podnikat.

Pojišťovny sdružené ve svazu proto doporučují, aby namísto dílčích nekoncepčních návrhů byl nejdříve projednaný komplexní návrh potřebných změn systému veřejného zdravotního pojištění.

Svaz jako organizace sdružuje osm tuzemských zaměstnaneckých pojišťoven. Jeho členem není největší tuzemská pojišťovna, tedy Všeobecná zdravotní pojišťovna.

S návrhem na navýšení odvodů u živnostníků a lidí pracujících na dohodu o provedení práce přišel ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Tvrdí totiž, že právě v těchto odvodech lze hledat rezervní peníze pro české zdravotnictví.

Zaměstnanci platí pojistné ze své hrubé mzdy, podnikatelé, což je zhruba 900 tisíc lidí, platí jen z poloviny svého daňového základu. Tedy peněz, které jim zůstanou po vzájemném odečtení výdajů a příjmů. Čtyři pětiny z podnikatelů se ovšem dopočítají jen k zákonnému minimu 1601 korun.

-Zuzana Fojčíková, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,800
USD 22,950 23,130
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články