Zdravotní pojišťovny varují: Peníze na péči ubývají

- Pojištění autor: Redakce NašePeníze.cz

Výběr pojistného v letošním roce povážlivě skomírá, a proto jsou nuceny sahat do vlastních rezerv. Pokud s tím stát něco neudělá, peníze brzy dojdou. A to pocítí pacienti.

Letos proti loňsku vybraly pojišťovny zhruba o tři miliardy korun méně, Foto: SXC

Letos proti loňsku vybraly pojišťovny zhruba o tři miliardy korun méně, Foto: SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Informace přineslo sobotní vydání Lidových novin (LN).

Problémy mohou být například v onkologii. Díky úspěchům medicíny tu totiž přežívá víc pacientů delší dobu, výskyt onemocnění neklesá, a tak pacientů přibývá. Stejný objem peněz nemůže stačit. Podporu proto při jednání s pojišťovnami nabídla onkologům Aliance žen s rakovinou prsu. Podle její předsedkyně Janetty Bogdanové se už údajně některé ženy nedostanou k léčbě, kterou by potřebovaly. Důvody jsou finanční.

 

<%Anketa40%>

 

Za prvních pět měsíců hlásí pojišťovny meziroční pokles o dvě až 3,5 procenta. To ale znamená, že letos proti loňsku vybraly zhruba o tři miliardy korun méně. "Výběr pojistného za prvních pět měsíců je zhruba na úrovni 96,5 procenta loňského roku," připustil Jiří Rod, vedoucí tiskového oddělení Všeobecné zdravotní pojišťovny. VZP se přitom na výběru zdravotního pojištění podílí přibližně ze tří čtvrtin.

Ostatní pojišťovny sdružené ve Svazu zdravotních pojišťoven mají meziroční pokles výběru zhruba dvě procenta. Pokud se situace nezlepší, bude nutné přistoupit ke zvýšení zdravotního pojištění.

-Mediafax

Kam dál?

- Zdravotnictví se blíží bodu, kdy nezvládne financovat dostupnou péči

- Má být opravdu jen jedna zdravotní pojišťovna?

- Platy ve zdravotnictví porostou, slibují všechny politické strany

- Které strany to myslí se zdravotnictvím nejlépe? ODS, TOP09 a SZ, tvrdí odborníci

Tagy: zdravotnictví peníze finance Zdravotní pojišťovny. zdravotní pojištění