Zdravotnická reforma: Co se změní od dubna 2012?

28. 3. 2012 – 8:03 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zdravotnická reforma: Co se změní od dubna 2012?
Pojišťovny by měly od 1. dubna začít hradit dívkám ve věku od 13 do 14 let očkování proti rakovině děložního čípku, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Se začátkem dubna začínají platit balíky zákonů, které uvádějí do života druhou fázi zdravotnické reformy. V platnost vstupují reformní zákony o zdravotních službách, specifických zdravotních službách a záchranné službě, a také novela zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Zákon o zdravotnické záchranné službě prodlužuje dobu příjezdu záchranářů k pacientovi o pět minut - nejvýše na 20 minut v návaznosti na vzdálenost a přírodní podmínky. Současně předpokládá vybudování čtyřiceti nových stanovišť záchranné služby. Záchranářům dá předloha možnost vstupovat do cizích objektů a budou moci žádat pomoc od jiných lidí.

Pokud by při poskytování pomoci byl ohrožený život či zdraví záchranářů, zákon dovoluje takový zásah neprovést. Nemocnice budou muset mít kontaktní místa, která budou v nepřetržitém spojení s operačními středisky záchranky. Pacienta budou moci nemocnice odmítnout jen výjimečně, a pokud bude v bezprostředním ohrožení života, pak nikdy.

Umělé oplodnění bude dostupnější ženám nad 40 let

Další předloha, která začíná platit, je zákon o specifických zdravotních službách. Norma zvyšuje věk pro umělé oplodnění, žena ho může podstoupit do 49 let (dosud platila hranice 40 let). Počet cyklů umělého oplodnění stoupne o jeden, tedy ze tří na čtyři, které budou hrazené ze zdravotního pojištění. Zavádět do těla ženy se bude jen jedno oplodněné vajíčko namísto dosud dvou. Anonymním dárcem vajíčka může být žena od 18 do 35 let a spermatu muž mezi 18 a 40 lety.

Předloha upravuje sterilizace žen, kastrace mužů a transsexualitu, zakazuje klonování lidí. Stanoví podmínky pro ověřování nezavedených léčebných metod na lidech, při ověřování nezavedených metod na lidech bude muset být poskytovatel pojištěný na škody, které by mohly pacientovi vzniknout. Zákon stanoví, že pacient musí být před svědky poučen o výkonu, následcích a rizicích zákroku, a poučení podepsat.

Další norma, která v dubnu začíná platit, je zákon o zdravotních službách. Ten vymezuje podmínky poskytování péče a postavení státu, poskytovatelů péče a pacientů. Pacient má například získat právo na veškeré informace o svém zdravotním stavu a o zdravotních službách, které mu mají být poskytnuté. Pokud by měl podstoupit vážný zdravotní výkon, například amputaci končetiny, bude mít právo poradit se o správnosti diagnózy a léčby s druhým lékařem, a to na náklady pojišťovny. Současně si může stanovit, za jakých okolností chtějí být léčeni, zavádí se totiž institut dříve vysloveného přání. Tento dokument bude platit pět let, pacient ho může kdykoliv změnit.

Pacient určí osoby, které mají nárok na informace o jeho zdravotním stavu a mohou nahlížet do zdravotnické dokumentace. Zákon zavádí další novinku, a to, že praktický lékař bude muset zajistit pro své registrované pacienty péči nepřetržitě, a to včetně prohlídky těl zesnulých.

Lidé, kteří podají stížnost na lékařskou péči, budou mít právo znát jméno osoby, která stížnost prošetřuje. Lékařská komora nebude mít právo kontrolovat poskytovatele péče a vstupovat do dokumentace pacienta bez jeho souhlasu.

Všichni soukromí lékaři budou muset žádat úřady o novou registraci. Pokud lékař bude poskytovat službu bez oprávnění, hrozí mu pokuta jeden milión korun. Sankce bude hrozit i lidem, kteří by asistovali při domácích porodech.

Předloha také stanoví jednotné podmínky pro udělování oprávnění k poskytování zdravotních služeb pro všechny poskytovatele, tedy státní i nestátní zdravotnická zařízení.

Vznikne Národní zdravotnický informační systém, který má shromažďovat informace o zdravotním stavu obyvatel na území ČR.

Pojišťovny musí hradit očkování proti rakovině děložního čípku

Od začátku dubna vstupuje v platnost také novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. Pojišťovny by měly od 1. dubna začít hradit dívkám ve věku od 13 do 14 let očkování proti rakovině děložního čípku. Očkování, které stojí kolem 10 000 korun, zůstane nepovinné. Zdravotní pojišťovny budou muset zajistit pacientům dostupnost hrazených služeb jak v místě, tak v čase. Klient bude mít právo získat od pojišťovny údaje o tom, které hrazené služby mu byly poskytnuty, a bude mít právo vybrat si variantu péče, pokud to bude nadstandard, bude jej muset zaplatit.

-Zuzana Fojčíková | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,600 22,720
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články