Zdravotnictví chybí peníze. VZP utrácí desítky milonů za pochybné projekty

18. 3. 2011 – 9:24 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zdravotnictví chybí peníze. VZP utrácí desítky milonů za pochybné projekty
Ročně pojišťovna z fondu prevence vydá půl miliardy korun. Opakovaně v minulosti čelila kritice, že jsou její projekty předražené a neefektivní. , Foto: VZP | zdroj: NašePeníze.cz

Hospodářské noviny (HN) v novém seriálu o plýtvání v českém zdravotnictví zmapovaly, jak největší pojišťovna v zemi platila preventivní projekt Úraz není náhoda. Podrobné informace přináší list ve svém pátečním vydání.

Firma Akademos, jež zakázku za tříletý program seminářů a akcí pro rodiny získala, předložila první fakturu za více než dva miliony korun jen pět dní po podpisu smlouvy. Aniž cokoliv připravila, aniž doložila za co. Vzápětí si účtovala další čtyři miliony. Roční cyklus podle smlouvy stojí přibližně patnáct milionů, za tři roky by si firma přišla na minimálně na pětačtyřicet milionů korun. "Odhalili jsme nedostatky," uznal mluvčí pojišťovny Jiří Rod poté, co se o kauzu začaly HN zajímat. "Kvůli nesrovnalostem byly faktury několikrát vráceny, některé platby byly odmítnuty úplně," dodal. Vedení pojišťovny se ke kauze muselo postavit otevřeně i kvůli tlaku vlastních zaměstnanců, kteří zakázku v interních dokumentech kritizovali.

O dalším osudu projektu rozhodne správní rada pojišťovny. "Já osobně budu hlasovat pro ukončení spolupráce," říká poslanec ODS Boris Šťastný, který má v radě na starosti prevenci. Ve vedení firmy Akademos přitom sedí jeho stranický kolega, bývalý europoslanec za ODS Jaroslav Zvěřina. "Vylučuji, že by to mohlo mít vliv," ujišťuje Šťastný.

Ročně pojišťovna z fondu prevence vydá půl miliardy korun. Opakovaně v minulosti čelila kritice, že jsou její projekty předražené a neefektivní. Naposledy letos Nejvyšší kontrolní úřad upozornil, že pojišťovna proplatila v projektu ozdravných pobytů Mořský koník čtyřiadvacet milionů korun za neobsazená místa.

-Petr Barták | MED

Pojišťovny hlásí málo peněz na zdravotní péči, VZP přesto utratí stamiliony za bezpečnostní systém Pojišťovny hlásí málo peněz na zdravotní péči, VZP přesto utratí stamiliony za bezpečnostní systém

 

VZP platila miliony za rekreaci neexistujících dětí VZP platila miliony za rekreaci neexistujících dětí

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,150 25,270
USD 23,630 23,810
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články