Zdražení hypoték se nedostavilo. Prozatím

5. 11. 2015 – 16:48 | Hypotéky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zdražení hypoték se nedostavilo. Prozatím
Zatímco lidé refinancující hypotéku a jiné zajištěné závazky jásají, střadatelé tiše zoufají. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Hypotéky oslavily dvacet let. Na hypotečním trhu to ale příliš slavnostně nevypadalo. Akčních nabídek je jen poskrovnu. Banky zřejmě ukolébal neutuchající zájem o hypotéky, a tak se do slev a akčních nabídek příliš nehrnou. Obavy klientů z růstu úrokových sazeb se ale nenaplnily, zdražení se zatím nedostavilo. Klesnou sazby ještě níže, nebo začnou opět růst?

Podzimní „Hypodny“ Raiffeisenbank

Raiffeisenbank v říjnu rozjela podzimní „Hypodny“. V rámci akce nabízí Raiffeisenbank do konce listopadu letošního roku slevu z úrokové sazby účelových hypoték u všech fixací o 0,2 procentního bodu. Klienti, kteří si o hypotéku požádají do 20. listopadu, mohou získat úrokovou sazbu od 1,99 procenta. 

„Zvýhodněnou úrokovou sazbu získá každý klient, který si na naší pobočce nechá připravit orientační propočet a následně do konce listopadu uzavře hypoteční smlouvu s alespoň tříletým fixačním obdobím. Po podpisu hypotéky pak klienti navíc získají také finanční bonus ve výši 4 000 Kč,“ říká produktový manažer Raiffeisenbank Milan Voldřich.

Klienti, kteří aktivně využívají účty eKonto Smart či eKonto Komplet, mají možnost standardně využít slevy ve výši jednoho procentního bodu. Celková sleva tak může dosáhnout do konce listopadu 1,2 procentního bodu.

Podzimní akci odstartovala i Hypoteční banka

Hypoteční banka zahájila v říjnu novou podzimní kampaň na Australskou hypotéku. Klienti mají možnost získat slevu z úrokové sazby až 0,40 procentního bodu. Akce se vztahuje na úvěry od jednoho milionu korun s dobou fixace na tři a pět let. Poměr úvěru k ceně nemovitosti nesmí ale přesáhnout 70 procent a podmínkou je také sjednání pojištění úvěru v ČSOB Pojišťovně a inkaso splátky z běžného účtu v ČSOB/ERA.

„Klienti, kteří se rozhodnou uzavřít v období trvání této marketingové akce novou hypotéku, mají možnost dosáhnout i na vyšší úvěr, než o jakém by za standardních podmínek uvažovali. Australská hypotéka totiž opravdu funguje vzhůru nohama. Čím více peněz si od Hypoteční banky půjčíte, tím nižší úrokovou sazbu nyní dostanete,“ vysvětluje Václav Moravec, specialista marketingových kampaní Hypoteční banky.

Expobank a UniCredit zlevnily

Již během října zlevnila hypotéky Expobank. Levněji nabízí jak jednoleté, tříleté, tak i pětileté fixace. Závratné slevy to ale nejsou, fixace na tři a pět let snížila o 0,08 procentního bodu na 2,86 procenta, resp. 2,95 procenta. Jednotleté fixace snížila dokonce pouze o 0,02 procentního bodu na 3,68 procenta.

Poklidný podzimní hypoteční trh nepatrně rozvířila i UniCredit Bank, která snížila sazbu pětileté fixace. Úroková sazba hypotéky s fixací na pět let klesla o desetinu procentního bodu na 1,69 procenta, tedy na úroveň tříleté fixace.

Air Bank refinancuje za 1,89 procenta

Air Bank zatím hypotéky pouze refinancuje, a tak se rozhodla zaútočit snížením úrokových sazeb v této oblasti. Na 1,89 procenta snížila pevnou úrokovou sazbu s fixací na tři roky i pohyblivou s tříletým stropem. Sníženou úrokovou sazbu nabízí Air Bank všem klientům bez nutnosti sjednání dalších služeb.

Hypotéky oslavily 20 let

V říjnu oslavily hypotéky fyzickým osobám 20 let na českém trhu. Od roku 1995 poskytly banky v České republice na více než 750 tisíc nemovitostí 900 tisíc hypoték v celkovém objemu přes 1,4 bilionu korun.  

Za 20 let se změnil nejen přístup bank v poskytování hypotečních úvěrů, ale i parametry hypotéky. V roce 1995 neklesly úrokové sazby v průměru pod 13 procent a v současné době je průměrná úroková sazba podle ukazatele Fincentrum Hypoindex 2,11 procent. Doba splatnosti hypoték vzrostla z 20 na 25 let a průměrná výše hypotéky z 800 tisíc koruna na 1,8 milionu korun. Vyřizování hypotéky se zrychlilo, zjednodušilo a zkrátilo. Vyřízení hypotéky již netrvá týdny, ale jen několik dní. 

V prvních pěti letech bylo v Česku poskytnuto přibližně 30 tisíc hypoték, v posledních pěti letech to již bylo přes 400 tisíc hypoték. „Jen v prvním pololetí letošního roku poskytly tuzemské banky klientům z řad občanů takřka 50 tisíc hypoték v objemu 88 miliard korun. Za celý rok 2015 by tak banky mohly rozpůjčovat přes 180 miliard korun,“ uvedl Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Hypoteční boom potvrzují i poslední výsledky bank. Například Česká spořitelna ve třetím čtvrtletí poskytla oproti stejnému období loňského roku o polovinu více hypotečních úvěrů, tedy více než 7 tisíc hypoték v celkovém objemu 13,5 miliardy korun. „Podobně slibné výsledky očekáváme i v posledním čtvrtletí, které by mělo být v objemu i počtu poskytnutých hypoték zhruba stejně silné,“ řekl Karel Chábek, manažer hypoték České spořitelny.

Objemy a počty poskytnutých hypoték lámou rekordy. Úrokové sazby se již svého dna dotkly a relativní klid před bouří naznačuje, že se opět pozvolna blíží jejich růst. Podzimních akcí se asi letos ve velkém již nedočkáme. Můžeme jen doufat, že se dočkáme alespoň nějakých milých vánočních překvapení. 

Tabulka: Minimální nabídkové úrokové sazby bank

Aktuální úrokové sazby – listopad 2015

Banka

1 fixace

3 fixace

5 fixace

LTV

Česká spořitelna

3,19

2,29

2,09

do 100 %

ČSOB

3,59

2,59

1,99

do 70 %

Equa Bank

3,69

1,99

1,99

do 90 %

Expobank

3,68

2,86

2,95

do 90 %

Fio banka

2,49

1,88

1,88

do 70 %

GE Money Bank

3,05

2,34

2,34

do 85 %

Hypoteční banka

3,59

1,99

1,99

do 70 %

Komerční banka

2,59

2,09

2,09

do 85 %

mBank

2,74

1,69

1,99

od 51 % do 90 %

Raiffeisenbank

1,99

1,99

1,99

od 70 % do 90 %

Sberbank

Neposkytuje

1,99

1,99

do 70 %

UniCredit Bank

4,04

1,69

1,69

do 85 %

Wüstenrot

3,34

1,94

1,99

do 70 %

Poznámka: Oranžové sazby jsou vyšší a zelené nižší než v předchozím porovnání úrokových sazeb

Česká spořitelna: Úrokové sazby zohledňují slevu za splácení z aktivního Osobního účtu ČS (Osobního konta ČS) ve výši 0,5 %, slevu za výši hypotéky, slevu za sjednané pojištění schopnosti splácet od PČS pro případ smrti, plné invalidity, pracovní neschopnosti a ztráty zaměstnání a v případě fixace na 3–5 let slevu za službu Hypotéka s prémií.

ČSOB: V uvedených úrokových sazbách je započtena sleva za splácení úvěru formou inkasa z účtu u ČSOB/ERA ve výši 0,10 % p.a. a sleva za využítí pojištění 2 ze 3 u ČSOB Pojišťovny ve výši 0,10 % (pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti a pojištění úvěru). Nesplnění kterékoliv z uvedených podmínek pro slevy není překážkou poskytnutí hypotečního úvěru, v takovém případě však nevzniká nárok na příslušnou slevu z úrokové sazby.

Akce se vztahuje na ČSOB Hypotéku s dobou fixace úrokové sazby na 5let a poměrem výše úvěru k hodnotě nemovitosti do 70 %. Podmínkou je sjednání pojištění úvěru v ČSOB Pojišťovně a inkaso splátky hypotéky z běžného účtu v ČSOB/ERA. Nesplnění kterékoliv zuvedených podmínek pro slevu není překážkou poskytnutí hypotečního úvěru, v takovém případě však nevzniká nárok na příslušnou úrokovou sazbu.

Equa Bank: Úrokové sazby hypoték jsou uvedeny včetně zahrnutí slevy za pojištění schopnosti splácet od MetLife pojišťovny a.s., a sazby platí pro žádosti podepsané do 11. 1. 2016 a úvěrové smlouvy podepsané do 25. 1. 2016.

Expobank: Platí pro IQ Hypotéka na bydlení a rekreaci, IQ Hypotéka na pronájem, Hypotéka hypoték – refinancování účelové hypotéky, IQ Hypotéka Multi – konsolidace účelových hypoték, IQ Hypotéka Energie.

Fio banka: Výše uvedené úrokové sazby jsou minimální, tj. s nejnižší možnou rizikovou přirážkou a s využitím veškerých poskytovaných slev. Výslednou sazbu stanovuje Fio banka, a.s. pro každý hypoteční úvěr individuálně dle konkrétních podmínek.

GE Money Bank: Úroková sazba Hypotéky s výší úvěru od 5,0 mil. Kč, Konsolidace půjček zajištěná nemovitostí, Americké hypotéky, Doplňkového úvěru bez určení účelu, Konsolidace půjček k hypotéce při splácení úvěru z běžného účtu typu Konto Genius Gold a za plnění podmínky služby Gold aktivní účet uvedené v části X. tohoto úrokového lístku. Platí pro úvěry sjednané po 14.1.2007.

Hypoteční banka: Úrokové sazby platí pro nové klienty po dobu prvního fixačního období.
V úrokových sazbách je započtena sleva za splácení úvěru formou inkasa z účtu u ČSOB/ERA ve výši –0,10% a sleva za využití pojištění u ČSOB Pojišťovny (pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti a pojištění úvěru) ve výši –0,10%. Sazby fixace na 3 a 5 let platí v případě splnění podmínek “Pěkné hypotéky”. Od 4.5.2015 probíhá akční nabídka “Úrokové schody”.

Komerční banka: Minimální výše úrokové sazby po splnění podmínek daných bankou.

mBank: Při sjednání pojištění. Úrokové sazby jsou garantované pro všechny klienty při poskytnutí hypotečního úvěru a pro další úroková období při řádném splácení úvěru a plnění smluvních podmínek.

Raiffeisenbank: Banka u minimálních sazeb nerozlišuje délku fixace. 

Sberbank: Sazby zahrnují aktivní využívání FÉR konta (jinak +0,4 p.b.) a realizaci pojištění schopnosti splácet (jinak +0,2 p.b.). Sazby jsou platné pro hypoteční úvěry a pro amerikcé hypotéky nad 1 mil. Kč (jinak +0,1 p.b).

UniCredit Bank: Sazby pro úvěry do 999 999 Kč jsou odvozeny od vyhlášených sazeb a liší se o + 0,2 procentního bodu
*) Úrokové sazby zahrnují tyto slevy z úrokové sazby: Sleva za jednorázové pojištění schopnosti splácet 0,30%. Sleva v případě aktivně využívaného účtu v UCB 0,50%. Sleva za aktivní využívání kreditní karty UCB 0,10 %. Sazby jsou vyhlašované „od“ *) a vztahují se na nově poskytnuté úvěry od 1.000.000,– Kč výše

Wüstenrot: Úrokové sazby u produktů Hypotéka na vlastní bydlení, Hypotéka Refin, Hypotéka bez příjmů a Hypotéka na cokoliv jsou platné za podmínky uzavření Skupinového hypotečního pojištění nebo životního pojištění Wüstenrot ProSichr nebo Wüstenrot ProBudoucnost nebo Wüstenrot ProRodinu nebo Wüstenrot ProKaždýPád a současně pojištění stavby Wüstenrot ProDomov a současně vinkulace pojistných plnění a zástavní právo k pojištěné nemovitosti ve prospěch banky. Při nesplnění těchto podmínek je sazba navýšena o 0,2 % p.a. U úvěru s jednoletou úrokovou sazbou lze kdykoliv v průběhu fixace přejít na pětiletou úrokovou sazbu. Minimální úroková sazba platí pouze pro nové úvěry ve výši min. 1,3 mil. Kč. Extra úroková sazba platí pouze pro nové úvěry ve výši min. 1,8 mil. Kč. Při sjednání odloženého počátku čerpání úvěru o 18 měsíců je sazba navýšena o 0,10 % p. a. Při sjednání odloženého počátku čerpání úvěru o 24 měsíců je sazba navýšena o 0,20 % p. a. Při sjednání jednoleté nebo dvouleté fixace úrokové sazby Hypotéky pro vlastní bydlení se úroková sazba stanovuje z příslušné tříleté úrokové sazby navýšením o 1,40 % p. a.

Zdroje:
Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,250 25,370
USD 23,230 23,410
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články