Zelená úsporám rozdělí až 28 miliard korun. Kdo bude mít nárok?

- Bydlení autor: Redakce NašePeníze.cz

Ministerstvo životního prostředí připravilo nový program Zelená úsporám na roky 2013 až 2020. Ten počítá s rozdělením alespoň 28 miliard korun, které by měl stát získat v příštích letech z aukcí emisních povolenek, uvedl v úterý ministr Tomáš Chalupa (ODS).

A slibovaných 28 miliard nemusí být podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) číslo konečné. Ve hře jsou totiž ještě další miliardy, které by mohly přitéct z EU. Foto:NašePeníze.cz

A slibovaných 28 miliard nemusí být podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) číslo konečné. Ve hře jsou totiž ještě další miliardy, které by mohly přitéct z EU. Foto:NašePeníze.cz , zdroj: NašePeníze.cz

Ministerstvo předpokládá, že žádosti začne přijímat od srpna 2013. Do programu přitom budou přijaty všechny realizace od 1.1. 2013. Očekávaná výše první výzvy je 1,4 miliardy korun a měla by být určena výhradně na rekonstrukce rodinných domů. Domy obytné, panelové či veřejné služby tak budou následovat později. Podpora bude mít přitom tři různé formy - přímou podporu, zvýhodněný úvěr a bonus, který spočívá v podpoře na výměnu zdroje vytápění.

Stát si od programu slibuje, že bude působit prorůstově a rychle rozhýbe zejména odvětví stavebnictví, ale i návaznou výrobu, dopravu a některé služby. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) z něj budou těžit zejména malé a střední podniky. Do roku 2020 by také měl pomoci ke vzniku více než 75 tisíc pracovních míst. "Jedna koruna přinese 2,84 koruny z hlediska dodatečného HDP," dodal Nečas.

Sedmdesát procent peněz programu by přitom mělo jít na soukromé objekty a 30 procent na objekty veřejných služeb. Oproti předchozímu programu však bude mít odlišná pravidla.

Například při snížení potřeby tepla na vytápění alespoň o 40 procent vznikne nárok na podporu 25 procent z nákladů. U snížení potřeby alespoň o 50 procent to bude 35 procent z nákladů a u snížení alespoň o 60 procent bude podpora představovat plnou polovinu nákladů.

U veřejných budov pak bude míra přímé podpory až 90 procent z celkových způsobilých výdajů.

A slibovaných 28 miliard nemusí být podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) číslo konečné. Ve hře jsou totiž ještě další miliardy, které by mohly přitéct z EU. "Počítáme s tím, že v rámci evropských prostředků je možné nalézt plus deset miliard korun," řekl Chalupa.

Miroslav Kyncl w MED

Tagy: dotace peníze rekonstrukce 2013 zateplení zelená úsporám okna