Země eurozóny se musí zbavit dluhů, jinak eurozóna nepřežije

16. 11. 2010 – 17:28 | Evropská unie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Země eurozóny se musí zbavit dluhů, jinak eurozóna nepřežije
Velká část evropských vlád kvůli obavám z rozšíření řecké krize přijala rozsáhlá úsporná opatření proti nadměrným schodkům, Foto:Wikimedia | zdroj: NašePeníze.cz

Evropská unie (EU) nepřežije, pokud se ji nepodaří překonat dluhovou krizi, která sužuje eurozónu, domnívá se stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy. V úterý o tom informovala agentura AFP.

"Jsme v krizi, kdy bojujeme o přežití," řekl Van Rompuy v proslovu v Bruselu několik hodin před zasedáním ministrů financí eurozóny, kteří budou jednat i o situaci v Irsku a Portugalsku.

 

TIP: Václav Klaus: Eurozóna jako projekt, který sliboval ekonomický přínos, zkrachovala

 

"Musíme spolupracovat, aby eurozóna přežila. Pokud eurozóna nepřežije, tak nepřežije ani Evropská unie," míní. "Jsem ale přesvědčený, že to překonáme," dodal.

Eurozóna v současné době bojuje s obavami, že Irsko či dokonce i Portugalsko budou potřebovat finanční pomoc. V reakci na řeckou krizi lídři EU vytvořili unijní stabilizační fond, který je schopen zajistit až 440 miliard eur (zhruba 10,9 bilionu Kč). Evropský finanční stabilizační mechanismus (EFSF) ale bude fungovat pouze do roku 2013, poté by ho měla nahradit trvalá záchranná síť.

Velká část evropských vlád kvůli obavám z rozšíření řecké rozpočtové krize přijala rozsáhlá úsporná opatření proti nadměrným schodkům. "Jsem ohromen politickou odvahou mnoha vlád," sdělil Van Rompuy. "V čase populismu přijímají odvážná opatření k snížení výdajů, a to přestože dochází k protestům na ulicích, a přestože riskují volební porážku," uzavřel.

-Simone Radacicova,Mediafax

Kam dál?

- Ekonomika Evropské unie vyrostla o 2,1 procenta, ekonomika eurozóny méně

- Zavedení Eura nesmíme uspěchat

- Euroměna padá. Němci chtějí všem utáhnout opasky

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,230 24,350
USD 21,940 22,120
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články