Zemědělci dostanou v příštím roce 600 milionů korun dotace

29. 11. 2012 – 8:26 | Podnikání | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zemědělci dostanou v příštím roce 600 milionů korun dotace
V příštím roce by měli zemědělci dostat 80 milionů korun na zlepšení a udržení genetického potenciálu zvířat. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Více než 340 milionů korun přispěje v příštím roce ministerstvo zemědělství do nákazového fondu. Celkem se národní dotace do zemědělství v příštím roce vyšplhají na 600 milionů korun, odsouhlasil ve středu kabinet premiéra Petra Nečase (ODS).

Nákazový fond by měl bojovat proti rozšiřování rinotracheitidy skotu, tedy virovému onemocnění, které snižuje laktaci a plodnost u krav. Fond by se měl dále snažit minimalizovat riziko nákaz u prasat a drůbeže. "Cílem je nejen zlepšit hospodářské výsledky v našich chovech, ale i eliminovat možnost izolace českých chovatelů (vyspělé státy EU již chovy ozdravily nebo ozdravení probíhá) při obchodování s chovným skotem, prasaty, drůbeží, spermatem, vaječnými buňkami či embryi," vysvětluje materiál, který má Mediafax k dispozici.

V příštím roce by měli zemědělci dostat 80 milionů korun na zlepšení a udržení genetického potenciálu zvířat. Skoro 30 milionů korun by mělo jít v roce 2013 na zvýšení kvality rostlinné produkce bez chemického ošetření a na prevenci chorob přenosných osivem.

Včelaři by měli dostat podporu v hodnotě dvojnásobku letošní dotace, tedy 20 milionů korun na zachování počtů včelstev.

O dva miliony korun méně než letos získají zemědělci na podporu kapkové závlahy v ovocných sadech, chmelnicích a vinicích, ministerstvo jim poskytne osm milionů korun.

Dvacet milionů korun dostanou ovocnáři, budou si moci zaplatit část nákladů na výsadbu sadů, ve kterých by se měli snažit o zvýšení kvality a bezpečnosti plodů. "Ve výsadbách, založených na zásadách tohoto dotačního programu, je uplatňován racionální systém chemické ochrany s využitím chemických přípravků s nízkou toxicitou, kontroluje se dodržování mezních limitů těžkých kovů v půdě, preferuje se používání vhodné agrotechniky a jsou explicitně stanovené povolené odrůdy, které jsou vhodné pro tuto technologii pěstování," připomíná podmínky ministerstvo.

Na podporu hřebčínů v Kladrubech nad Labem, v Písku a v Tlumačově chce věnovat rezort ministra Petra Bendla (ODS) 10 milionů korun. Na rok 2012 jim ministerstvo poslalo o dva miliony korun méně.

Na zvýšení konkurenceschopnosti českých potravinářů našlo ministerstvo 50 milionů korun, měli by je věnovat na modernizaci a rekonstrukci výrobních zařízení a zavádění nových technologií.

Na zachování genetických zdrojů rostlin, zvířat a mikroorganismů dostanou zájemci 20 milionů korun.

"Rybářské subjekty v České republice zajišťují na rybnících vedle produkce ryb rovněž řadu funkcí ve veřejném zájmu a plní rovněž rozhodnutí vodoprávních úřadů a orgánů ochrany přírody. V důsledku těchto aktivit dochází k vícenákladům nebo k omezení produkce ryb na rybnících," uzavírá materiál o 10milionové dotaci pro rybníkáře.

 

Jan Drahorád | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 8.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,270 24,390
USD 22,470 22,650
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články