Zemní plyn od dnešního dne zlevnil pro všechny domácnosti

1. 10. 2009 – 9:53 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zemní plyn od dnešního dne zlevnil pro všechny domácnosti
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Od dnešního dne zlevňuje plyn pro domácnosti. Největší zlevnění o 4,4 procenta oznámila Pražská plynárenská, E.ON sníží ceny o 4,07 procenta a největší tuzemský dodavatel RWE o 2,5 procenta. Pro domácnost, která plynem vaří, topí i ohřívá vodu, může zlevnění přinést roční úsporu kolem 3000 korun.


Plyn letos zlevňuje již potřetí. Podle člena představenstva RWE Transgas Tomáše Varcopa je snížení cen pro čtvrté čtvrtletí dáno především příznivým vývojem kurzu koruny vůči americkému dolaru. Naopak ceny ropných derivátů rostou, což podle něj ovlivní ceny pro další čtvrtletí. \"To je také důvod, proč neočekáváme další pokles cen na začátku roku 2010,\" řekl.

- RWE zavádí šrotovné na plynové kotle a topidla až 7000 korun

V konečném zúčtování však spotřebitelé zlevnění plynu ve čtvrtém čtvrtletí nemusí pocítit, podle statistik Bilančního centra byly v letošní první dva měsíce roku o téměř pět stupňů chladnější než v loňském roce.

Do skupiny RWE v ČR patří čtyři regionální společnosti zaměřené na prodej koncovým zákazníkům: RWE Energie (dříve Západočeská plynárenská, Středočeská plynárenská a Severočeská plynárenská), Východočeská plynárenská, Severomoravská plynárenská a Jihomoravská plynárenská. RWE zásobuje více než 2,3 milionu zákazníků.

Společnosti E.ON patří bývalá Jihočeská plynárenská (JČP), která ovládá asi čtyři procenta trhu, a má podíly v distribučních firmách se čtvrtinovým podílem na trhu s plynem. Kromě JČP vlastní E.ON téměř 50 procent v Jihomoravské plynárenské a více než 73 procent v Pražské plynárenské.

Pražská plynárenská zásobuje domácnosti a podnikatelské subjekty v Praze a příměstských částech Praha-východ, Praha-západ a Kladno. Celkem má téměř 440.000 zákazníků.


Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,330 24,450
USD 22,200 22,380
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články