Zemní plyn pro pražské domácnosti zdražil

1. 7. 2011 – 11:53 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zemní plyn pro pražské domácnosti zdražil
Ostatní velcí dodavatelé plynu ve zbytku republiky zdražovali už od 1. června, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Pražská plynárenská od 1. července zdražuje ceny zemního plynu, průměrná domácnost s roční spotřebou 11 MWh (odpovídá využití plynu pro vaření, topení a ohřev vody) zaplatí měsíčně o 92 korun více.

Pokud má domácnost roční spotřebu 17 MWh, tak to její rozpočet zatíží o 143 korun měsíčně více. Zákazníci využívají plyn pouze na vaření, za něj měsíčně připlatí 14 korun navíc, domácnosti s ročním odběrem do osmi MWh pak musí počítat s o 67 korun vyššími měsíčními výdaji.

"Pro třetí čtvrtletí tohoto roku je Pražská plynárenská nucena přistoupit ke zvýšení cen zemního plynu pro domácnosti v důsledku zvyšování cen ropných derivátů na světových trzích, které nepříznivě ovlivňují nákupní ceny zemního plynu," zdůvodnil zdražení už před časem mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek.

Ostatní velcí dodavatelé plynu zdražovali už od 1. června. Například energetická společnost RWE zvýšila kvůli prudkému růstu cen ropy zákazníkům z řad domácností ceny plynu o 9,5 procenta, E.ON zdražil zemní plyn o sedm procent. Podle RWE přišlo zvýšení ceny na letní měsíce až po topné sezoně, kdy byla cena stabilní.

"Naše ceny kalkulujeme především podle cen ropných derivátů v posledním šestiměsíčním období. A právě ty v tomto rozmezí narostly na světových trzích o 44 procent. To je faktor, který se nám promítá do nákupních cen, a proto je logické, že ke zvýšení ceny musí dojít," uvedl Tomáš Varcop, člen představenstva RWE Transgas odpovědný za národní obchod.

TIP: Zdražil vám dodavatel plyn? Odstupte od smlouvy!

Průměrné domácnosti, která využívá zemní plyn na vaření, ohřev vody a vytápění, vzrostly měsíční náklady na plyn o 200 korun. Zákazníci, kteří na zemním plynu pouze vaří, si měsíčně připlatí devět korun.

"V minulých obdobích jsme se pokusili držet cenu relativně stabilní, aby nedocházelo k větším než několikaprocentním výkyvům. Za posledního půl roku narostla cena plynu pro domácnosti jen o 2,3 procenta. Dnes je situace skutečně jiná. I na spotových trzích narostla cena zemního plynu za poslední půlrok o 22 procent. Tento nárůst se musí zákonitě, dnes anebo později, projevit u všech obchodníků s touto komoditou. Současné ceny jsou neudržitelné," dodal Varcop.

Cenu zemního plynu zvedla také společnost E.ON, která obsluhuje více než 100 tisíc zákazníků hlavně v jižních Čechách. Ti si připlatí o sedm procent více. I tento dodavatel argumentuje dražší ropou.

Oba hlavní konkurenty následovala ve zdražení také energetická skupina ČEZ. "V regionech, kde je (dominantním dodavatelem - pozn. red.) RWE a E.ON jsme zdražili stejně, jako oni. Stále však budeme o pět procent levnější, a to včetně distribuce," uvedl mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.

Ceny zemního plynu od společnosti ČEZ, který tuto komoditu dodává od poloviny loňského roku a od té doby získal na 80 tisíc zákazníků, tak stoupnou o 9,5 procenta (v regionech, kde je hlavním dodavatelem RWE Transgas), resp. o sedm procent (v regionech "ovládaných" skupinou E.ON).

Pražská plynárenská zásobuje zemním plynem zhruba 440 tisíc zákazníků hlavně v Praze a v příměstských částech okresů Praha-východ, Praha-západ a Kladno.

-Filip Sušanka | med

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články