Zemřel muž, který začínal v garáži, zakladatel Applu Steve Jobs

6. 10. 2011 – 7:44 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zemřel muž, který začínal v garáži, zakladatel Applu Steve Jobs
Pětapadesátiletý Jobs odešel 17. ledna ze zdravotních důvodů na dovolenou, Foto:Apple | zdroj: NašePeníze.cz

Zakladatel a šéf Applu Steve Jobs ve středu prohrál svůj boj s rakovinou a dalšími nemocemi a zemřel ve věku 56 let. Informuje o tom ve čtvrtek agentura Reuters.

O úmrtí Stevea Jobse informovala společnost Apple na svých webových stránkách ve středu večer amerického času. Společně se smutečním textem tu vystavila Jobsovu černobílou fotografii s prostým popiskem: "Steve Jobs, 1955 -2011".

Steve Jobs

se narodil 24. února 1955 v americkém San Francisku. Jeho otcem byl muslimský student ze Sýrie Abdulfattáh John Jandali, matkou byla americká studentka Joanne Simpsonová. Mladí rodiče se však svého syna vzdali a malého Stevea adoptovali Paul a Clara Jobsovi z Mountain View v Kalifornii.

Po úspěšném dokončení střední školy v roce 1972 se Steve zapsal na univerzitu Reed v Portlandu, kterou však vzdal po prvním semestru. Většinu přednášek ale navštěvoval i nadále. Přespával u kamarádů na zemi, sbíral prázdné láhve od coca-coly, aby za ně dostal pár drobných, a na jídlo chodil do chrámu Hare Krišna. Toto období svého života si však Jobs později nemohl vynachválit. "Pokud bych nebyl vyhozen z kurzu na univerzitě, Mac by nikdy neměl nejrůznější druhy písma či proporcionálně rozložené písmo," s oblibou říkával Jobs.

Svou snovou kariéru Steve Jobs odstartoval v roce 1976, kdy společně se Stevem Wozniakem a Ronaldem Waynem založil společnost Apple. Ta se zasloužila o rozšíření osobních počítačů, na čemž Jobs velmi brzy zbohatl. Postupně společnost představila světu mnoho přelomových technologických novinek. Pouhý den před Jobsovou smrtí uvedl Apple na trh nový model svého populárního telefonu iPhone s označením 4S. Přístroj, který vypadá totožně jako iPhone 4, disponuje dvoujádrovým procesorem, výkonnějším grafickým čipem a osmimegapixelovým fotoaparátem.

Během své kariéry se však Jobs věnoval také dalším projektům. Mimo jiné založil rovněž úspěšnou společnost NeXT Computer, stal se většinovým majitelem animačního studia Pixar, které koupil od režiséra George Lucase v roce 1986, a spolupracoval s firmou Walt Disney.

Steve Jobs skonal ve svém domě ve městě Palo Alto v Kalifornii obklopen svojí rodinou. Přesné informace o příčině jeho úmrtí nejsou známy, média pouze informují, že podlehl rakovině a dalším zdravotním komplikacím, se kterými bojoval již dlouhou dobu. Jobsova rodina poděkovala všem jeho fanouškům, kteří se za něj modlili.

"Steveova genialita, vášeň a energie byly zdrojem nepočitatelného množství inovací, které obohatily a zlepšily životy nás všech. Svět je díky Steveovi podstatně lepší," uvedla společnost Apple. "Nejvíce ze všeho miloval svoji ženu Laurene a celou svoji rodinu. Naše srdce jsou s nimi a se všemi, kteří pocítili dotek jeho mimořádného nadání," dodala společnost.

"Apple ztratil vizionáře a kreativního génia, svět ztratil úžasnou osobnost," stojí v prohlášení Applu. "Steve za sebou ponechal společnost, jakou mohl vybudovat jen on, a jeho duše bude vždy pilířem Applu."

K úmrtí Jobse se vyjádřil mimo jiné jeho dlouholetý přítel a zároveň konkurent, spoluzakladatel a předseda společnosti Microsoft Bill Gates. "Pro všechny, kteří měli to štěstí jej znát, to je šílený horor," uvedl Gates v emailovém prohlášení. "Steve mi bude velmi chybět," dodal.

"Svět jen zřídkakdy spatří osobnost, která by měla tak významný vliv, jako měl právě Steve. Takový vliv, jehož dopad pocítí ještě mnohé generace," sdělil pětapadesátiletý Gates.

"Steve a já jsme se poprvé setkali téměř před třiceti roky. Více než polovinu našich životů jsme byli kolegové, konkurenti, ale také přátelé," dodal Gates. "Byl jsem velmi smutný, když jsem se o jeho smrti dozvěděl. Jeho rodině a přátelům, a vlastně všem, kterých se svojí prací nějakým způsobem dotknul, vyjadřuji nejhlubší soustrast."

Legenda Silicon Valley, Steve Jobs, odešel již 17. ledna ze zdravotních důvodů na dovolenou. Na konci srpna pak rezignoval na post výkonného ředitele společnosti Apple Inc., na jejímž založení se v roce 1976 podílel. Jobs byl zvolen předsedou, ve funkci jej nahradil dosavadní výkonný ředitel Tim Cook.

Spoluzakladatel počítačového gigantu, který vznikl v garáži, oznámil v roce 2004, že trpí rakovinou slinivky břišní. O pět let později Jobsovi transplantovali játra. Jeho zdravotní stav byl v posledních letech velmi kontroverzním tématem. Jobsův nevyrovnaný boj s rakovinou znepokojoval početné zástupy fanoušky Applu, investory a hlavně pak celou firmu. Různé zprávy o zdravotním stavu Jobse, který si chtěl co nejvíce chránit soukromí a o své nemoci informoval veřejnost jen velice zřídka, vždy vyvolaly okamžitou reakci burzy.

Přestože je Jobsův následovník Tim Cook považován za velice schopného, mnozí se po smrti Jobse, který je považován za jednoho z největších technologických vizionářů na světě, obávají o budoucnost společnosti Apple.

Jakožto jeden z nejznámějších byznysmenů na světě a tvář společnosti Apple Jobs dokazoval svou oddanost světu technologií a módního designu.

Steve Jobs zemřel jen den poté, co jeho společnost Apple představila nový model svého populárního telefonu iPhone s označením 4S. Přístroj, který vypadá totožně jako iPhone 4, disponuje dvoujádrovým procesorem, výkonnějším grafickým čipem a osmimegapixelovým fotoaparátem.

Památku Steva Jobse uctívají fanoušci Applu po celém světě

Smutnící fanoušci Applu od New Yorku až po Austrálii se scházejí, aby poctili památku Steva Jobse, muže, který transformoval svět počítačů, mobilních telefonů a zábavy. U obchodů Applu zanechávají výrobky Applu, květiny a srdceryvné vzkazy, píše ve čtvrtek agentura Reuters.

Před ústředím Applu v kalifornském Cupertino visí vlajka na půl žerdi, zatímco skupina smutnících fanoušků posedává na nedalekém trávníku. Rozrušení fandové zde nechávají květiny, jeden muž hraje na dudy.

"Podle mě není rozdílu mezi ním a Pasteurem," řekla Chitra Abdolzadehová, zdravotnice z Cupertina, která Jobse srovnala s legendárním francouzským chemikem a lékařem z 19. století Louisem Pasteurem.

Devětadvacetiletý inženýr Ben Chew z internetové společnosti Yelp a bývalý pracovník Applu, vyjel ze San Franciska k ústředí Applu, jakmile mu skončila práce. Položil zde svazek květin. "Tohle je teď správná věc, která se musí udělat," uvedl.

V centru San Franciska lidé drželi své iPady s fotkou Jobse před obchodem Applu a na výlohy přilepovali pohlednice či vzkazy napsané na papíře se slovy "díky Steve" nebo "nenávidím rakovinu". Na zemi plály svíce a ležely červená jablka.

"Co udělal pro naši kulturu, to rezonuje v každém z nás," řekl Cory Moll, zaměstnanec jednoho obchodu Applu v San Francisku, který popsal Jobse jako svou osobní inspiraci.

Na druhé straně země, v New Yorku, vznikl improvizovaný pomník Jobsovi na 5. Avenue před obchodem Applu s 24hodinovou otvírací dobou. Je vytvořený z Jobsových podobizen a nápisů. Lidé si ho fotili svými iPhony.

"Budeš nám chybět, Steve. Děkujeme ti za tvou inspiraci," je napsáno na jednom vzkazu.

Profesor ekonomie Gary Hamel uvedl, že sem zamířil ihned, jak se dozvěděl o Jobsově smrti. "Jakmile jsem uslyšel tu zprávu, přišel jsem před obchod Applu, abych mu vyjádřil úctu," řekl Hamel a na památník přidal napájecí kabel, který koupil uvnitř.

Jednadvacetiletý Keenen Thompson před obchodem Applu v New Yorku řekl, že odsud neodejde, dokud nezíská nový iPhone 4S. Apple nový výrobek představil tento týden a prodávat by se měl být od 14. října. Thompson, bývalý prodavač Applu, chce být první, kdo si ho tu koupí.

Studentka Angelos Nicolaou v Bostonu před obchodem Applu prohlásila, že Jobs "nás inspiroval, abychom byli rebelové a vzdorovali statusu qou. Doufám, že přijdou další vůdci, jako byl on. Zdá se mi ale, že na světě takoví docházejí."

Právník George Raptis z australského Sydney, který dostal svůj první počítač značky Macintosh v pěti letech, řekl o Jobsovi: "Změnil tvář počítačového světa. Nikdo nebude jako Steve Jobs."

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,590 22,710
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články