Žena si na stejné pozici vydělá o 18 procent méně než muž - to se má změnit

12. 3. 2010 – 8:02 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Žena si na stejné pozici vydělá o 18 procent méně než muž - to se má změnit
Rozdíl v platech mužů a žen je 18 procent, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Evropská komise plánuje zavést opatření, které by měly v příštích pěti letech vést k významnému snížení rozdílů v platech mezi muži a ženami. Nyní tento rozdíl činí v průměru 18 %.

Komise ho hodlá snížit tím, že bude zaměstnavatele na tuto problematiku více upozorňovat, bude podněcovat vznik iniciativ, které prosazují rovnost žen a mužů, a podporovat vývoj nástrojů k měření platových rozdílů (například software).

Kromě toho není podle vyjádření Komise vyloučeno ani zavedení nových legislativních opatření.

 

<%Anketa56%>

 

Sankce za nerovné platy

 

Komise se chce poradit s evropskými sociálními partnery a analyzovat účinek možných řešení, jakými jsou např. posílení sankcí, zavedení transparentnosti ve mzdové oblasti a podávání pravidelných zpráv o vývoji v platových rozdílech.

„Hluboce mě znepokojuje, že rozdíly v platech žen a mužů se v uplynulých 15 letech téměř nesnížily a v některých zemích se dokonce zvyšují,“ prohlásila místopředsedkyně Evropské komise Viviane Redingová, komisařka EU pro spravedlnost, základní práva a občanství. „V této krizové době jsou rozdíly v platovém ohodnocení žen a mužů nákladem, který si Evropa nemůže dovolit. Musíme využít všech dostupných prostředků, abychom tyto rozdíly odstranili. Během celého mandátu této Komise budeme spolu s členskými státy usilovat o to, aby se rozdíly v platech žen a mužů v EU značně snížily.“

Platový rozdíl v ohodnocení žen a mužů (tj. průměrný rozdíl mezi hrubým hodinovým výdělkem žen a mužů v celé ekonomice) nyní v EU dosahuje 18 %, přičemž se situace velmi liší v jednotlivých zemích nebo oborech ekonomické činnosti.

 

Zrušení rozdílu v platech má také zvýšit HDP

 

Podle studie vypracované pod švédským předsednictvím EU v roce 2009 by odstranění nerovností žen a mužů v oblasti zaměstnanosti v členských státech EU mohlo vést až k 15–45% zvýšení HDP.

Kam dál?

- Platy manažerů státních firem mají být veřejné. Jsou nehorázné, říkají lidé

- Podnikání: Ženám podnikatelkám se daří i v netradičních oborech

- Ženy mají v důchodu větší finanční problémy než muži

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,240 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články