Ženy utrácejí více, ale mají lepší přehled o svých penězích. Muži více užívají kreditky

26. 2. 2009 – 8:01 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ženy utrácejí více, ale mají lepší přehled o svých penězích. Muži více užívají kreditky
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Každodenní nákupy absolvují ženy až pětkrát častěji než muži, přesto mají o svých útratách daleko lepší přehled. Nábytek je jediný sortiment, při jehož nakupování ženy aktivněji využívají kreditních karet než muži. V ostatních oblastech naopak svými kreditními kartami více platí muži, zejména pokud jde o nakupování v hobbymarketech a obchodech s elektronikou. Jak muži, tak ženy považují kreditní karty za moderní a užitečný nástroj k placení, a to i pokud jde o každodenní nákupy. Ty ženy absolvují až pětkrát častěji než muži, přesto mají lepší přehled o svých útratách. Zapisují si je totiž. Vyplývá to z interních údajů i z externích průzkumů společnosti GE Money Multiservis.


Podle výsledků nedávných průzkumů pořizují lidé v Česku elektroniku nebo nábytek ve srovnání s jinými středoevropskými národy nejčastěji. Prodejny nábytku jsou však jediným místem, kde ženy utrácejí prostřednictvím kreditních karet více než muži. Podle tohoto průzkumu platí tímto způsobem více ženy u čtyř z pěti největších prodejců nábytku v České republice. U dvou z nich připadá na ženy dokonce 55 % z celkové částky financované prostřednictvím kreditních karet.

- „Mateřská“ stoupne. Polepší si hlavně ženy s nadprůměrnými výdělky
- Rodinnému rozpočtu vládnou ženy

V jiných oblastech maloobchodu jsou aktivnějšími uživateli kreditních karet muži. Nejvíce to platí pro nakupování v hobbymarketech a obchodech s elektronikou. Zde je rozdíl mezi pohlavími ještě výraznější, než jak je tomu u prodejců nábytku. Na muže totiž připadají přibližně dvě třetiny financované částky v hobbymarketech, u prodejců elektroniky je to jen o něco málo méně.

„S velkou nadsázkou lze říci, že ženy a muži mají rozdělenou práci při zařizování domácnosti - ženy nakoupí nábytek a muži vybaví byt či dům elektronikou,“
říká Viktor Houška, business development manager GE Money Multiservis. „Ať už jde o muže či ženy, kreditní karta je stále oblíbenějším prostředkem pro financování každodenních i větších nákupů do domácnosti. Vzhledem k tomu, že více než polovina Čechů platí v obchodech kartami, nelze se divit tomu, že až 70 % spotřebitelů považuje kreditní kartu za moderní a užitečný nástroj k placení,“ dodává Viktor Houška.

Ženy nakupují častěji, přesto mají větší přehled o svých financích


Výsledky průzkumů ukazují, že každodenní nákupy přiznávají pouhá 4 % českých mužů, zatímco ženy jsou až pětkrát aktivnější. Většina Čechů souhlasí s tím, že pro muže je nakupování nezbytnou nutností. Téměř každý šestý muž je přesvědčen o tom, že ženy nakupují efektivněji a až dvě třetiny Čechů si myslí, že ženy jsou schopnější efektivněji řídit rodinný rozpočet. Navíc až tři čtvrtiny Češek mají přehled o svém majetku a každá šestá žena přesně ví, za co měsíčně utrácí. Ženy si totiž své výdaje zapisují. Na rozdíl od mužů až 60 % žen vyhodnocuje všechny možnosti, jak minimalizovat své výdaje.

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,240 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články