Ženy v Evropě vydělávají v průměru o 17,4 % méně než muži

17. 3. 2009 – 5:03 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ženy v Evropě vydělávají v průměru o 17,4 % méně než muži
Foto: sxc.hu | zdroj: NašePeníze.cz

Dokazují to statistiky, které zveřejnila Evropská komise v rámci své kampaně, jež má pomoci zmenšit rozdíly v odměňování mužů a žen. Podle související zprávy za těmito rozdíly stojí tradice, konvence a problémy, na které někdy ženy narážejí ve snaze sladit práci a soukromý život. Podíl žen v celkovém počtu zaměstnaných v EU stoupá a mezi absolventy vysokých škol představují ženy 59 %. Zodpovědné pozice jsou jim však svěřovány méně často než mužům a hůře pronikají do lukrativnějších profesí.


- Muži preferují v politice spíše ženy
-
Ženy utrácejí více, ale mají lepší přehled o svých penězích. Muži více užívají kreditky
-
Těhotné ženy a matky malých dětí jsou na pracovišti často diskriminovány

„Hospodářský propad bude mít patrně na ženskou část populace větší dopad než na muže, protože ženy častěji vykonávají nejistá zaměstnání,“ uvádí zpráva.

Kampaň na podporu stejného odměňování má zvýšit informovanost o rozdílech v platovém ohodnocení a o možných řešeních. Byla zahájena 3. března u příležitosti mezinárodního dne žen a potrvá do srpna tohoto roku.

V důsledku stárnutí populace je v zájmu Evropské unie, aby se ženy více zapojovaly do pracovního procesu, zejména v oblasti informačních technologií. Podle odhadů bude v tomto odvětví v příštím roce v EU chybět 300 000 odborníků. Ženy přitom v současnosti představují mezi těmito odborníky ani ne pětinu.

Pět předních společností z odvětví informačních technologií (Alcatel-Lucent, IMEC, Orange-France, Microsoft a Motorola) podepsalo před několika dny dohodu, která má zajistit, aby byly takové technicky zaměřené pracovní pozice pro ženy atraktivnější. Dohodu pomohli vyjednat zástupci Evropské unie. Evropská komise vyvíjí v tomto směru i další snahy , jejichž cílem je zvýšit počet žen zaměstnaných v tomto odvětví.


Kurzy

Kurzovní lístek: 17.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,480 24,580
USD 23,960 24,140
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články