Zisk České spořitelny za první čtvrtletí meziročně vzrostl na 3,8 miliardy koru

28. 4. 2011 – 9:33 | Banky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zisk České spořitelny za první čtvrtletí meziročně vzrostl na 3,8 miliardy koru
ČS: Česká ekonomika roste již šest čtvrtletí po sobě, spotřeba i nezaměstnanost se vyvíjejí příznivě, Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Konsolidovaný čistý zisk (IFRS) České spořitelny za první čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostl o 20,7 % na 3,8 miliardy korun, provozní zisk zůstal na úrovni kolem 6,6 miliardy korun. Ve čtvrtek o tom informovalo tiskové centrum České spořitelny.

Česká spořitelna vykázala ke konci března neauditovaný konsolidovaný čistý zisk počítaný podle mezinárodních standardů pro finanční výkaznictví ve výši 3,80 miliardy korun. V meziročním srovnání jde o nárůst o 20,7 % z 3,15 miliardy. Provozní zisk činil v prvním letošním čtvrtletí 6,64 miliardy korun proti loňským 6,67 miliardy.

"Česká ekonomika roste již šest čtvrtletí po sobě, spotřeba i nezaměstnanost se vyvíjejí příznivě. Tento pozitivní trend vnímáme i my, a to jak ve snížení růstu tvorby opravných položek, tak i v dalším růstu klientských operací a v přílivu vkladů. Důvěra domácností v pozitivní vývoj se pomalu vrací, zatímco důvěra firem se již v předchozím období dostala na před-krizovou úroveň," uvedl Pavel Kysilka, předseda představenstva a generální ředitel České spořitelny.

Mít v Česku banku je zlatý důl, jaké vyplácejí vlastníkům podíly ze zisku?

 

Banky v Česku loni vybraly na poplatcích rekordních 38,3 miliardy korun

 

Bankovní sektor v Česku loni vykázal čistý zisk 55,7 miliardy korun

 

Čistý úrokový výnos se i v prostředí rekordně nízkých úrokových sazeb mírně zvýšil o 0,3 % na 7,42 miliardy korun. Zvýšily se hlavně úrokové výnosy z dluhopisů držených v portfoliu finančních aktiv držených do splatnosti. Nízké úrokové sazby se projevily i ve velikosti čisté úrokové marže vztažené k úročeným aktivům, která se snížila z 3,91 % na 3,70 %.

Čisté příjmy z poplatků a provizí se zvýšily o 5,2 % na 3,02 miliardy korun. Pozitivní vývoj podle banky zaznamenaly především příjmy z poplatků a provizí z platebních transakcí a z transakcí provedených platebními kartami díky jejich stále rostoucímu počtu a objemu. Například prostřednictvím přímého bankovnictví Servis 24 a Business 24 klienti meziročně provedli o 12,1 % transakcí více. Objem karetních transakcí v síti České spořitelny se meziročně zvýšil o 9,5 %. Zvýšily se také příjmy z transakcí s cennými papíry především vlivem zotavujících se finančních trhů.

Čistý zisk z obchodních operací však meziročně klesl o 23,7 % na 0,94 miliardy korun, výrazně se snížily výnosy z devizových obchodů. Na druhé straně se zvýšily výnosy z derivátových operací.

Bilanční suma dosáhla 935,63 miliardy korun, což je meziroční růst o pět procent z 891,40 miliardy. Na aktivní straně bilance rostla portfolia cenných papírů zejména držených do splatnosti a mezibankovních pohledávek. Na pasivní straně bilance se zvýšily vklady klientů a mezibankovní závazky. Vlastní kapitál dosáhl úrovně 74,49 miliardy korun, rostl tedy o 12,2 %. Objem vlastního kapitálu se zvýšil díky nárůstu nerozděleného zisku.

Objem celkového portfolia klientských úvěrů byl meziročně stabilní na úrovni 466,75 miliardy korun. Oproti konci roku 2010 se objem úvěrů zvýšil o 6,78 miliardy, hlavně díky firmám a díky zařazení společnosti sMorava Leasing do konsolidačního celku. Portfolio retailových úvěrů (pouze ČS) dosáhlo 258,34 miliardy korun, což je meziročně mírný pokles o 0,1 %. Objem spotřebitelských úvěrů se snížil o 3,9 % na 76,03 miliardy. Celkový objem portfolia hypotečních úvěrů fyzickým osobám meziročně rostl o 1,3 % na 118,86 miliardy korun.

Klientské vklady dosáhly objemu 701,52 miliardy korun, meziročně tak vzrostly o 2,3 %. Vklady občanů rostly o 4,0 % na 527,19 miliardy Kč. Rostly především vklady na spořicích a termínovaných účtech (Šikovné spoření, Perfektní vklad a Prémiové vklady) a úložky penzijního připojištění. Výrazně se zvýšily i termínované vklady veřejného sektoru, naopak vklady právnických osob poklesly.

-Václav Kozák, Libor Popela,MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,230 24,350
USD 21,920 22,100
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články