Zisk českých bank klesl o 6,6 pct, klesl i počet bankéřů

1. 6. 2009 – 1:08 | Banky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zisk českých bank klesl o 6,6 pct, klesl i počet bankéřů
Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Čistý zisk tuzemských bank v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 6,6 procenta na 11,9 miliardy korun, zatímco ve stejném období loni vzrostl meziročně o téměř čtvrtinu. Objem úvěrů a vkladů letos nadále rostl, i když tempo růstu zpomalilo. Uvedla to Česká národní banka. Podle odborníků ziskovost negativně ovlivnilo zejména zhoršení stavu úvěrů a celkové ekonomické oslabení.


Bankovní sektor je podle viceguvernéra České národní banky Miroslava Singera dobře kapitalizovaný a má přebytek likvidity. Podíl nesplácených úvěrů je nízký, ale kvůli hospodářské recesi poroste. Podíl takzvaných toxických aktiv je zanedbatelný, tvoří méně než procento celkových aktiv, uvedl dříve Singer.

- Moody\'s prověří české banky pro možné snížení ratingů
-
BankUnited: Další americká banka končí, největší letošní krach v USA
-
HDP: ČNB očekává růst deficitu veřejných financí na 4,3 procenta HDP
-
banky prodělaly miliardy na Islandu, trestají za to české podnikatele

Objem poskytnutých úvěrů meziročně stoupl o 13,6 procenta na 2,1 bilionu korun a jen v prvním čtvrtletí stoupl o více než 3,3 miliardy korun, zhruba 0,15 procenta. Podle Singera nové úvěry nefinančním podnikům po lednovém poklesu v únoru a v březnu opět rostly.

Podíl pohledávek za problémovými klienty činil na konci března 81,7 miliardy korun, což bylo meziročně zvýšení o takřka polovinu. Podíl těchto úvěrů na celkových úvěrech zejména kvůli zhoršování kvality podnikových úvěrů vzrostl na 3,9 procenta, před rokem to byla necelá tři procenta.

Objem vkladů klientů meziročně stoupl o 8,4 procenta na takřka 2,7 bilionu korun a v porovnání s koncem loňského roku o 3,9 procenta. Podle Singera má ČR podíl vkladů vůči úvěrům nejvyšší v Evropě, nyní je tento poměr kolem 130 procent. Navíc banky v tuzemsku mají téměř nulový podíl úvěrů v cizích měnách. \"Finanční systém v ČR je méně zranitelný než jinde,\" doplnil.

Z pěti největších bank si tři do března v hospodaření pohoršily. České spořitelně a Komerční bance konsolidovaný čistý zisk klesl zhruba o sedm procent a UniCredit Bank se snížil čistý zisk o více než dvě třetiny. Skupině ČSOB stoupl čistý zisk o 22 procent a Raiffeisenbank o 15 procent.

Počet zaměstnanců bank meziročně klesl o 1097 na 38.918 na konci března. O stovky lidí snížila stavy například skupina ČSOB. Ke konci března působilo v České republice 37 bank, stejně jako před rokem.


Kurzy

Kurzovní lístek: 13.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,210 25,290
USD 23,130 23,250
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články