Zisk ČEZu klesl za první pololetí téměř o pětinu

10. 8. 2010 – 8:39 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zisk ČEZu klesl za první pololetí téměř o pětinu
Skupina ČEZ dosáhla v prvním pololetí čistého zisku 28,7 miliardy korun, Foto:ČEZ | zdroj: NašePeníze.cz

Skupina ČEZ vykázala v prvním pololetí čistý zisk 28,709 miliardy korun, což představuje meziroční pokles o 18,5 procenta, společnost to uvedla ve své úterní zprávě.

Jedná se o mírně lepší výsledek, než očekával trh (28,66 mld. Kč).

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) klesl o 4,6 miliardy korun na 47,187 mld. Kč (meziročně -9,0 %). Hlavní vliv měl podle společnosti pokles cen elektřiny. „Velkoobchodní ceny sice prudce poklesly v důsledku ekonomické krize již v roce 2009, ale vzhledem k našemu úspěšnému zajištění prodeje elektřiny v ročním až tříletém předstihu se pokles v realizovaných cenách projevil v menší míře a se zpožděním,“ uvedl Martin Roman, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.

Pozitivně v meziročním srovnání podle něj naopak působí rozšíření Skupiny ČEZ o albánskou distribuční společnost OSSh a vyšší distribuční tarify, pozitivně se projevila i expanze Skupiny ČEZ v teplárenství. „Naše expanze do českého teplárenství je charakteristická pro současnou fázi vývoje firmy. Soustředíme se nyní především na investice v tuzemsku, v zahraničí budeme především konsolidovat a rozvíjet současný majetek,“ předpokládá Roman.

Výroba elektřiny v prvním pololetí meziročně vzrostla o 0,8 TWh (o 2,6 %). Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany vyrobily od ledna do června o 1,0 TWh (o 6,9 %) více, než ve stejném období vloni. Výroba v uhelných elektrárnách byla meziročně o 0,3 TWh nižší a dosáhla úrovně 18,1 TWh. Výroba z obnovitelných zdrojů meziročně vzrostla o 0,3 TWh (o 24 %), zejména vlivem příznivých průtoků na vodních elektrárnách.

Skupina ČEZ investovala od začátku roku 23 miliard korun. Investice ve výši 8,2 mld. Kč směřovaly do obnovy zdrojů. V elektrárně Tušimice II byly provedeny na prvních dvou blocích certifikační zkoušky a garanční test. Na zbývajících dvou blocích byla ukončena demontáž staré technologie a byla zahájena montáž generátorů a turbín. Investiční výdaje do jaderné energetiky dosáhly 2,5 mld. Kč.

Poptávka po elektřině v České republice podle předběžných údajů za první pololetí meziročně vzrostla o 4,3 %. Spotřeba velkoodběratelů vzrostla o 5,6 %, spotřeba podnikatelského maloodběru byla vyšší o 3,2 % a spotřeba domácností byla vyšší o 1,8 %.

„Nárůst poptávky po elektřině je nejspíš způsoben obnovením ekonomického růstu, přičemž nárůst spotřeby v domácnostech způsobila vyšší spotřeba na vytápění v letošní delší topné sezoně,“ doplnil Alan Svoboda, ředitel divize obchod ČEZ.

-Tomáš Cížek, Mediafax

Kam dál?

- ČEZ láká na plyn, RWE na elektřinu, jaké jsou jejich nabídky?

- Šéf ČEZu Martin Roman míří do dozorčí rady pojišťovny VIG

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.6.2023 Exchange s.r.o.

EUR 23,540 23,660
USD 21,880 22,060
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články