Žít ze státního důchodu je utopie

2. 10. 2012 – 15:08 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Žít ze státního důchodu je utopie
Podle průzkumu lidé vědí, že samotný státní důchod k zajištění stejné životní úrovně ve stáří nestačí a 90 procent z dotazovaných plánuje řešit své zajištění do důchodu. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Podle občanů České republiky je plnohodnotné vyžití ze státního důchodu do budoucna nemožné. Polovina dotazovaných se dokonce domnívá, že bez vlastních úspor stáří nezvládne vůbec. Potvrdily to výsledky šetření agentury PPM Factum.

Podle průzkumu lidé vědí, že samotný státní důchod k zajištění stejné životní úrovně ve stáří nestačí a 90 procent z dotazovaných plánuje řešit své zajištění do důchodu. Další třetina respondentů předpokládá, že se jim podaří zajistit se na důchod tak, že se jejich finanční situace v porovnání se současným stavem nezmění, zhoršení očekává více než třetina lidí (38 procent), proti tomu necelá třetina (29 procent) předpokládá, že se jejich finanční situace naopak zlepší.

"Když nahlédnete pod pokličku, zjistíte, že si Češi spoří jen několik stovek měsíčně, což jejich potřeby ve stáří nepokryje. Spoří, ale vlastně nevědí, kolik přesně budou potřebovat. Nastal výrazný rozpor mezi tím, co lidé vědí, že chtějí dělat a tím, co opravdu dělají," přibližuje realitu ředitel jedné z poradenských společností.

Z průzkumu dále vyplynulo, že lidé často očekávají, že si budou moci dopřávat v důchodu zahraniční dovolené, bez problémů budou financovat například novou ledničku a v oblasti výdajů na záliby jsou dokonce očekávání Čechů větší než jejich současné možnosti.

Lidé se sice naučili odkládat peníze na stáří, ale jejich představy o tom, kolik prostředků budou mít ze svých úspor ve stáří k dispozici, většinou nejsou podloženy reálnými propočty. Lidé si neuvědomují, že pro zachování, nebo dokonce zlepšení životní úrovně, je třeba naspořit částky řádově v milionech korun.

Nedostačující důchod je realita

"Výpočet je přitom jednoduchý, stačí se zamyslet kolik chceme mít v penzi příjem, odečíst alespoň zhruba státní důchod a zbytek vynásobit počtem měsíců které chceme v poklidu dožít" říká Martin Slapnička, odborník na finanční poradenství. "Je třeba brát v potaz to, že v penzi nám sice odpadnou náklady, které máme v aktivním životě, ale přibudou jiné náklady na zdraví" doplnil Slapnička.

Bohužel mnoho lidí nemá na to spořit si na penzi prostředky navíc, nicméně i zde může existovat řešení. "Lidé často mají pocit, že mají ta nejvýhodnější pojištění automobilů, bydlení, zdraví, nebo nejlepší spoření. Přitom zde se díky konkurenci dá najít často v domácnostech i několik tisícikorun měsíčně úspora. Chybou je, že obsáhnout všechny finanční produkty na trhu, kterých jsou tisíce jeden člověk prostě nemůže"  shrnuje Martin Slapnička.

"Řešením je nebát se obrátit na odborníka, privátního poradce s dobrým doporučením, a nechat si nezávazně zkontrolovat výhodnost svých smluv. Často mají lidé z historie pojištění, nebo jiné výdaje, které už dávno nepotřebují, případně již nejsou výhodné. Ušetřené peníze lze pak raši přidat na penzi" navrhuje odborník z poradenské společnosti AWD.

Proč budeme na vlastní důchod víc než milion?

Příklad: Muž ve věku 45 let si chce pravděpodobně zachovat penzi na úrovni platu, nebo ne o příliš menší. Pracovat bude pravděpodobně minimálně 20 let. Předpokládá, že se dožije alespoň 85 let. Penzi bude tedy čerpat zhruba 20 let. Současný plat má 18,000 korun čistého. Protože předpokládá, že od státu dostane penzi pouze 10,000 korun, potřebuje si ze svých úspor  přidat dalších 8,000 korun na každý měsíc, cože činí 1,920,000 korun vlastních úspor (8,000x12měsícůx20let dožití).

-Martin Slapnička | Swiss Life Select

TIP: Kalkulačka penzijní připojištění (dle stávajích podmínek) , kalkulačka - Starobní důchod

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,230 24,350
USD 21,940 22,120
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články