Zkušený investor Buffett prožívá nejhorší rok v historii

- Investice autor: Redakce NašePeníze.cz

Prezident Berkshire Hathaway, 77-letý miliardář Warren Buffett si v dopise akcionářům postěžoval že jeho společnost zažívá nejhorší rok v historii, 62% pokles zisku potvrzuje že globální finanční krize umí zmačknout i ty nejzkušenější investory světa.

Foto: NašePeníze.cz

Foto: NašePeníze.cz , zdroj: NašePeníze.cz


Velké ztráty akciového portfolia a sázek do derivátů znamenaly pokles čistého zisku Berkshire na pouhé 5 miliard dolarů.

Právě hodnota jeho akciového portrfolia zaznamenala v loňském roce ztrátu 9,6%, byla vyšší než -6,2% v roce 2001 ale teprve druhá od roku založení společnosti v roce 1965. Od tohoto data dosáhla celková výkonnost Berkshire Hathaway neuvěřitelné 362,319%, každoroční zisk byl včetně dvou ztrát vypočten na 20,3%.

Pro své schopnosti investovat v pravý čas často nazývaný “Věštec z Omahy“ napsal v každoročním dopise akcionářům že rok 2008 byl velmi složitý kvůli zpomalující ekonomice. DJIA před měsícem ztratil 11,7% a klesl na nejnižší hladinu od roku 1997. To byl nejhorší únor od roku 1933. Ani akcie BRK.N zkáze neunikly a odepsaly vloni 31,8% hodnoty, v roce 2009 při páteční uzavírce ztrácely dalších 18,6% na $78,600.

Na otázku zda americká ekonomika zůstane v roce 2009 slabá Buffett odpověděl že se bude kolébat na obě strany což nesignalizuje zda akciový trh poroste nebo ne. On čeká “šokující požadavky“ amerických měst a oblastí o federální pomoc což může způsobit nežádoucí vedlejší efekty včetně inflačních rizik.

Buffett dále vysvětluje proč jeho společnost vlastní derivátové kontrakty navzdory varování a jak dokáže řídit rizika. Dále přiznává chybu při nákupu velkého objemu akcií Conoco Phillips poté co cena ropy vrcholila koncem roku což stálo jeho investory miliardy dolarů. Jasný optimismus vyplýval nad fungováním služeb a pojištění Berkshire. Buffett ke konci píše že “nejlepší období Ameriku teprve čeká“.

Tagy: půjčka peníze finance rozpočet pojištění hotovost úvěr tiskové zprávy