Zlevňování benzínu skončí, kam pro nejlevnější pohonné hmoty?

6. 10. 2010 – 20:42 | Ceny PHM | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zlevňování benzínu skončí, kam pro nejlevnější pohonné hmoty?
Posilující cena ropy zřejmě zastaví pokles cen pohonných hmot, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ceny pohonných hmot se během uplynulého týdne posunuly opět o pár haléřů níže. Benzín u čerpacích stanic zlevnil o sedm haléřů a cena nafty se snížila o dva haléře.

V následujících dnech by se řidiči zásluhou rostoucí ceny ropy měli dočkat zastavení poklesu cen pohonných hmot.

 

Nejdražší benzín a nafta je na jihu Moravy

 

Pohonné hmoty během uplynulého týdne navázaly na zlevňování z předchozího týdne a jejich ceny se snížily o několik haléřů. Benzín zlevnil o sedm haléřů a nyní tak jeho cena dosahuje 31,21 koruny. Cena nafty klesla o dva haléře na 30,32 koruny. Vyplývá to z pátečních údajů společnosti CCS. Za drobné snížení cen pohonných hmot můžeme vděčit hlavně posilující koruně.

S nejdražšími pohonnými hmotami se řidiči setkají už šestým týdnem v řadě v Jihomoravském kraji. Zde je nejdražší jak benzín, tak i nafta. Benzín zde vyjde na průměrných 31,87 koruny a nafta vyjde na 30,92 koruny. Naopak nejlevnější benzín je k dostání v Ústeckém kraji, kde vyjde na 30,71 koruny. Nejlevnější nafta byla v Karlovarském kraji a to za 29,92 koruny.

 

Zdraží nafta více než benzín?

 

V průběhu následujících dní by se mělo snižování cen pohonných hmot zastavit. Ceny ropy na světových trzích totiž opět začaly růst a tento růst dokonce předčí posilování koruny vůči americkému dolaru. Kurz koruny sice za poslední dva týdny výrazně posílil – zhruba o korunu. Ropa však zdražila o pět dolarů.

Cena ropy Brent v pátek uzavírala obchodování na hodnotě 83,78 dolaru za barel. Proti zdražování ropy hovoří vysoké zásoby ropy a ropných produktů v USA a pochyby o brzkém zotavení světové ekonomiky z hospodářské krize. Cenu ropy tlačí vzhůru naopak oslabující kurz dolaru vůči hlavním světovým měnám.

Na vývoj cen ropy reagovaly stejným způsobem i ceny benzínu a nafty na burze v Rotterdamu, která je určující pro vývoj cen pohonných hmot v Česku. Na burze však v poslední době mnohem více zlevňuje benzín než nafta, což by se mohlo projevit i na cenách těchto paliv v tuzemsku. Michal

-Roškanin, odborný redaktor – analytik Petrol Media

Kam dál?

- Benzínky které mají nekvalitní pohonné hmoty stát konečně zveřejní

- Stočit tachometr už nepůjde, ministerstvo dopravy našlo cestu

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,570 24,690
USD 24,420 24,600
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články