Zloději prozradili čím jim lidé usnadňují práci při vykrádání bytů

7. 12. 2011 – 21:59 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zloději prozradili čím jim lidé usnadňují práci při vykrádání bytů
Dávno minuly časy, kdy si zloději zjišťovali přítomnost obyvatel bytu sušenkou pod rohožkou, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Schováváte klíče pod rohožku, za květináč nebo pod kámen, který před dveře očividně nepatří? Tak napomáháte tzv. bytařům. Vykradači bytů často také prohlížejí Facebook nebo Twitter.

Lehkovážné chování majitelů bytů přispívá k tomu, že 90 procent kriminálníků považuje bytové krádeže za velice snadné. Vyplývá to z průzkumu pojišťovny MORE THAN, sesterské společnosti DIRECT Pojišťovny, který proběhl ve Velké Británii mezi polepšenými zloději.

„Pokud žijete v samostatně stojícím domě nebo chatě, máte drahé auto, schováváte si cennosti v nočním stolku a o svých plánech na cesty se vybavujete s přáteli na sociálních sítích, pak přesně splňujete kritéria profilu ideální oběti vloupání. A to je verdikt skutečných expertů na věc: bývalých bytových zlodějů,“ interpretuje výsledky průzkumu Kateřina Krásová, tisková mluvčí DIRECT Pojišťovny. „Unikátní průzkum si kladl za cíl odhalit cíle a triky bytařů a varovat majitele domů a bytů. Dává také jasný signál, že zabezpečení domácnosti v kombinaci s pojištěním je vhodná prevence před vykradením,“ dodává Kateřina Krásová.

Skoro 80 procent zlodějů kontroluje před vykradením bytu jako první známé úkryty. Bytaři se podívají pod rohožku, do květináče, nebo sáhnou nad dveře, zda se tam neukrývá náhradní klíč. Až když projdou většinu možností a klíč nenajdou, přistoupí k násilnému otevření dveří.

Dalšími pomocníky pro vykradače bytů jsou otevřená okna, zvláště pak v letních měsících. Kvůli tomu dokáže šest z deseti zlodějů vykrást byt během několika málo minut.

I bytaři jsou pokrokoví

Dávno minuly časy, kdy si zloději zjišťovali přítomnost obyvatel bytu sušenkou pod rohožkou, jak je tomu ve filmu Láska z pasáže z osmdesátých let. Místo rozšlapané sušenky působí jako znamení, že je někdo doma, připojení k sociálním sítím.

Velká většina zlodějů si také před vykradením bytu sháněla informace o cílové domácnosti a denním režimu obyvatelů. Čím dál víc bytařům napomáhají sociální sítě, kde si vyhledávají své oběti nebo sledují pohyb vytypovaných osob. 12 procent dotázaných polepšených zlodějů uvedlo, že by využili sociálních sítí k tomu, aby zjistili, zda je majitel bytu doma, případně jak dlouho bude pryč.

„Vzkaz, například na Facebooku, že majitel domu nebo bytu bude pryč, který snadno pochopí i nezúčastněné osoby, může být pro zloděje přesně tou informací, na kterou čeká, aby se do nemovitosti vloupal,“ doplňuje Kateřina Krásová, a dodává: „Nejen vy, ale i lupiči jdou s dobou a vedle tradičních metod využívají ve svůj prospěch také informace zveřejněné na sociálních sítích.“

Nejhorší je vystavování fotek domácnosti v kombinaci s používáním údajů o tom, kde se právě nacházíte. Zloděj si počká, až na svém profilu zadáte, že jste v cizině nebo u příbuzných na druhé straně republiky a pak má v podstatě klid pro svou „práci“.

-Monika Hrušová | Více najdete na Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články