Zloději útočí. Pozor na chyby v pojištění domácnosti!

5. 8. 2012 – 19:45 | Domácnost | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Zloději útočí. Pozor na chyby v pojištění domácnosti!
Podle Policie České republiky byl letos nejhorší, co do počtu vloupaček, březen, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

V červenci a v srpnu se stává nejvíce vloupání, ať už jde o byty, rodinné domy nebo chaty. Podle průzkumu České asociace pojišťoven je až třicet procent domácností v České republice pojištěno nedostatečně. Problém je například podpojištěnost nebo nedostatečně zabezpečená domácnost.

Pojištění opuštěné domácnosti zajistí komplexní ochranu vybavení vašeho domova po dobu vaší nepřítomnosti. Zaručí vám pojistné plnění až do výše zvoleného limitu na pořízení nových věcí v případě jejich poškození, zničení či ztráty způsobené např. požárem, velkou vodou, havárií vodovodního potrubí či odcizením. Nedílnou součástí jsou samozřejmě asistenční služby, které zajistí rychlou nápravu případných škod, což ocení zejména turisté trávící svou dovolenou v zahraničí,“ vysvětluje Petr Svoboda, vrchní ředitel Úseku občanského pojištění České pojišťovny.

Když si uzavíráte pojištění domácnosti, důležitá je pojistná hodnota majetku. Je to suma, kterou byste museli zaplatit, kdybyste si měli koupit kompletní nové vybavení vaší stávající domácnosti. Na základě těchto údajů se stanoví pojistná částka, tedy maximální plnění, které by vám v případě vykradení nemovitosti měla pojišťovna zaplatit. Důležité ale je, si pojištění nemovitosti aktualizovat a nenechat ho ladem několik let. Do domácnosti vám určitě přibudou nové věci a v případě odcizení pak nedostanete takovou sumu, na kterou byste jinak měli nárok. 

Pokud je stanovená pojistná částka nižší než skutečná hodnota věcí v domácnosti, hovoříme o podpojištění. Pojistník pak v případě pojistné události dostane méně peněz, než očekával. Druhým extrémem je přepojištění, tedy příliš vysoká pojistná částka. Většinou se ale setkáváme s podpojištěním, mnoho českých domácností je pojištěno nedostatečně,” uvedl Petr Baný, generální ředitel Triglav pojišťovny.

Krádeže vloupáním Počet zjištěných škod Škody v tis. (celkem)
Do bytů 2 060 93 137
Do chat 2 523 50 598
Do rodinných domů 2 584 134 601
Do ostatních objektů 16 981 550 561
Celkem 28 263 994 668
Zdroj: Policie ČR, Údaje za období od 1.ledna 2012 do 30. června 2012

Podle Policie České republiky byl letos nejhorší, co do počtu vloupaček, březen. Vykradeno bylo celkem 387 bytů a 467 rodinných domů. V prvním pololetí letošního roku bylo dle policie vykradeno 2 060 bytů a 2 584 rodinných domů.

„Z hlediska předcházení trestné činnosti je majitelům objektů doporučováno, aby o svém odjezdu z bydliště informovali své známé, sousedy, kteří jim budou provádět kontrolu jejich objektů a tito nebudou lhostejní k výskytu cizích podezřelých osob. Rodinné domy jsou větším lákadlem než byty, protože je zde menší riziko, že si zloděje někdo všimne. V případě bytu musí zloděj obvykle překonat dvoje dveře – vchodové a do konkrétního bytu, oboje obvykle slušně zabezpečené. U rodinného domu stačí většinou překonat jedny dveře, popřípadě klasické okno, ale velmi oblíbenou cestou jsou i balkonové a francouzské dveře,“ uvádí kpt. Dagmar Bednarčíková, vrchní komisařka Policejního prezidia České republiky.

-Monika Hrušová | Více na Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články