Změna banky ušetří několik tisíc ročně a trvá jen pár minut

- Banky autor: Redakce NašePeníze.cz

Za vteřinu na poplatcích bankám zaplatíme přes 1.184 Kč. Změna banky ušetří několik tisíc ročně a trvá dnes jen pár minut.

Letos poprvé se bude slavit tento den v momentě, kdy meziročně klesly výnosy z bankovních poplatků Foto:SXC

Letos poprvé se bude slavit tento den v momentě, kdy meziročně klesly výnosy z bankovních poplatků Foto:SXC,zdroj: NašePeníze.cz

Již posedmé letos připadá na 28. únor významný den všech bankovních klientů – „Den protestu proti bankovním poplatkům“ neboli „Den bez bankovních poplatků“. Klienti si tento den v roce sami vybrali na našich stránkách v anketě před šesti lety.

Poprvé jsme „slavili“ poslední únorový den v roce 2008 a návštěvníci webu si jako nejvhodnější způsob oslav vybrali zároveň nejrealističtější možnost – 28.(29.) února neprovádět žádné bankovní operace, které jsou zatíženy bankovním poplatkem (příkaz k úhradě, výběr z bankomatu, vklad na účet apod.). Pokud by se někdo chtěl o kondici bank díky tomuto protestu bát, tak může zůstat klidný – denně totiž bankám v ČR od nás, klientů, připluje přes 100 milionů čistých výnosů z bankovních poplatků a provizí, od počátku letošního roku jsme na čistých poplatcích (výnosy z poplatků minus náklady na jejich výběr) zaplatili zhruba 6 miliard korun.

Těší nás proto, že se povědomí o Dni protestu proti bankovním poplatkům velmi rychle šíří, a to nejen mezi spotřebiteli bankovních služeb, ale i mezi samotnými bankami. Některé z nich se k protestu pravidelně přidávají (v minulosti především mBank a Fio banka).

Letos poprvé se bude slavit tento den v momentě, kdy meziročně klesly výnosy z bankovních poplatků (srovnání níže v tabulce), kdy se statisíce klientů přidali ke sporu o poplatek za vedení (správu) hypotečního (úvěrového) účtu, který banky postupně ruší. Ukazuje se, že pokud se klienti ozvou, banky na to reflektují. I přesto stále platí, že český klient v zásadě dotuje bohatší západní klienty, protože většina zisku českých bank proudí ve formě dividend každý rok zahraničním vlastníkům.

Zároveň chceme klientům ukázat, že zajímat se o své bankovní účty se vyplatí – pro všechny bankovní klienty již dnes existují alternativy, v nichž může hradit jen za to, co skutečně potřebuje a reálně spotřebovává. A díky KODEXU MOBILITA KLIENTŮ, lze banku vyměnit velmi snadno. Letos jsme na základě velkého zájmu seniorů také zveřejnili návod na změnu bankovního účtu pro lidi, kteří pobírají důchod.

Ziskovost a efektivnost bankovního sektoru (v čistém, po odečtení nákladů):

 

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

Zisk z poplatků a provizí

32 918

35 841

36 121

36 442

38 493

39 058

 37 338

Absolutní ukazatele v mil. Kč, banky s licencí k 31. 12. 2012, čísla za rok 2013 budou k dispozici na konci března 2014.

Zdroj: ČNB, zpracování: www.bankovnipoplatky.com

 

Tagy: peníze banka poplatky změnit úspora Změna banky