Změna DPH brzo zdraží pozemky pro výstavbu rodinných domů

- Bydlení autor: Redakce NašePeníze.cz

Od 1. ledna příštího roku se začne platit daň z přidané hodnoty z parcel pro výstavbu rodinných domů, dojde tak k výraznému zdražení těchto pozemků. Stále není jasné, zda se z těchto pozemků bude platit zákldní či snížená sazba DPH. Návrh novely je v současné době v připomínkovém řízení.

Změna DPH zdraží pozemky pro výstavbu rodinných domů Foto:SXC

Změna DPH zdraží pozemky pro výstavbu rodinných domů Foto:SXC,zdroj: NašePeníze.cz

„V závěru loňského roku stát podobně uvalil daň na pozemky pod bytovými domy, které od letošního roku vedlo ke zdražení bytů. Výnos pro státní pokladnu přitom bude velmi nepatrný a ani u DPH z parcel to nebude jiné. Nicméně toto další brutální opatření citelně ochromí výstavbu nových domů v České republice a způsobí stavebnictví další problémy včetně propouštění dělníků ze stavebních firem.

Na celou věc je potřeba nahlížet i z pohledu jednotlivých rodin, které si chtěly dům postavit. Původní rozpočet na jeho výstavbu tímto opatřením nepříjemně naroste a velká část lidí pak samotnou stavbu oddálí, nebo si nakonec rozmyslí i její samotnou realizaci,“ uvádí Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL.

Tagy: dph výstavba změna pozemky rodinný dům 2015