Změna trvalého bydliště: Kolik stojí a co je potřeba?

21. 7. 2009 – 2:23 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Změna trvalého bydliště: Kolik stojí a co je potřeba?
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Máte za sebou stěhování. Teď už zbývá jen přehlášení trvalého pobytu. Samotné nahlášení nového pobytu na obecním úřadu či magistrátu v místě nového bydliště zvládnete za chvilku. Horší je to s obíháním dalších institucí, kterým budete muset změnu trvalého pobytu rovněž nahlásit. To už vám notnou chvíli zabere.


Občan České republiky může mít jen jedno místo trvalého pobytu, a to pouze v nemovitosti určené k bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci. Nemovitost musí být zároveň označena číslem popisným, evidenčním nebo orientačním. Z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná práva k objektu ani k vlastníkovi nemovitosti.

- Za bydlení a potraviny utrácíme nejvíc
-
Za prací se stěhovat nechceme, radši přijmem nižší mzdu

Kdo může změnu trvalého pobytu nahlásit?

Změnu místa trvalého pobytu ohlašuje občan osobně na obecním úřadě nebo magistrátu v místě nového trvalého bydliště. Změnu trvalého bydliště může ohlásit také pověřený zmocněnec, a to na základě ověřené plné moci.

Za občana mladšího 15-ti let hlásí změnu místa trvalého pobytu zákonný zástupce, popřípadě pěstoun, předkládá svůj občanský průkaz a rodný list dítěte. Také za občana zbaveného způsobilosti k právním úkonům nebo za občana, jehož způsobilost k právním úkonům byla rozhodnutím soudu omezena, hlásí změnu místa trvalého pobytu zákonný zástupce na základě předloženého pravomocného rozhodnutí soudu.

 

<%Anketa9%>

 

Proces změny trvalého bydliště

Občan při hlášení vyplní a podepíše \"Přihlašovací lístek k trvalému pobytu\", který obsahuje identifikační údaje ohlašujícího (jméno a příjmení, rodné číslo, novou a předchozí adresu trvalého pobytu, děti do 15-ti let společně ubytované) a údaje o vlastníkovi objektu. 

Ohlašovna při hlášení změny místa trvalého pobytu vám ustřihne dolní roh občanského průkazu a současně vám vydá potvrzení o změně místa trvalého pobytu, které občan předkládá s žádostí o vydání občanského průkazu.

Následně je občan povinen požádat o vydání nového občanského průkazu. Lhůta pro podání žádosti činí 15 pracovních dnů ode dne, kdy došlo ke změně místa trvalého pobytu (zákon č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech, v platném znění).

 

Co je potřeba při hlášení změny předložit?

Platný občanský průkaz. Pokud změnu trvalého bydliště nahlašuje občan ČR po ukončení pobytu v zahraničí předkládá platný cestovní pas. V případě lidí, kteří čerstvě získali státní občanství ČR, ti předkládají doklad o nabytí státního občanství.

Doklad o vlastnictví nemovitosti, tedy výpis z katastru nemovitostí nebo doklad o oprávnění užívat byt - nájemní smlouva apod.

V případně že občan nevlastní žádný z výše uvedených dokladů o oprávnění užívat byt (bydlí na např. na ubytovně), je potřeba doložit úředně ověřené písemné potvrzení např. provozovatele ubytovny o svém pobytu na uvedené adrese.

 

Kolik přehlášení stojí?

Správní poplatek za ohlášení změny místa trvalého pobytu činí 50,- Kč. Hlásí-li občan současně změnu místa trvalého pobytu i za děti mladší  15-ti let žijící s ním ve společné domácnosti, správní poplatek se vybírá pouze za osobu starší 15-ti let. Za dítě do 15 let se nevybírá správní poplatek.

Výměna občanského průkazu je v případě změny místa trvalého bydliště zdarma.

Kde všude je potřeba nahlásit změnu trvalého bydliště?

Plyn, elektřina, internet
Při stěhování nezapomeňte odhlásit všechny služby, které nebudete s místem bývalého bydliště používat. Pokud budete služby přesouvat, zkuste nahlásit přesun, případně nahlašte aspoň změnu trvalého bydliště.

Katastrální úřad
Pokud vlastníte nějakou nemovitost, je potřeba nahlásit změnu trvalého bydliště i na katastrálním úřadě. 

Dopravní inspektorát
Pokud vlastníte auto, je potřeba navštívit i dopravní inspektorát a nahlásit změnu trvalého bydliště i tam. Případně je třeba i změna v registru vozidel. Změnu si zařiďte rovnou i u řidičského průkazu, a to i přesto, že na něm trvalé bydliště nění uvedeno. 

Všeobecná zdravotní pojišťovna
Změnu trvalého bydliště je potřeba nahlásit i zdravotní pojišťovně. Stačí tam zajít s dvojící Potvrzení o změně + odstřižená občanka, nahlásit změnu a vyplnit jeden formulář.

Více na Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 19.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,230 25,350
USD 23,160 23,340
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články