Změna zdravotní pojišťovny může způsobit i velké starosti

21. 11. 2009 – 8:51 | Životní pojištění | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Změna zdravotní pojišťovny může způsobit i velké starosti
Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Už vás na ulici někdy zastavil prodejce mobilů? Hrnců? Nebo výhodných výletů? Že na tom není nic divného? A co třeba nabídka změny zdravotní pojišťovny? Právě to je nejnovější artikl dealerů. Ale není zboží jako „zboží“. Jak se nátlaku dealerů bránit radí Šárka Strolená, ředitelka divize Čechy Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE.


Paní ředitelko, proč je změna pojišťovny přes dealery riziková?

Na změnu zdravotní pojišťovny má každý právo, musí však u ní zůstat nejméně 1 rok. Pokud o přestupu uvažujete, nejdříve si zjistěte, zda Vaši ošetřující lékaři mají s novou pojišťovnou uzavřené smlouvy. Jinak se vystavujete riziku, že Vás, ani Vaše děti, lékař neošetří.

- Zdravotní pojištění se od 1.1.2010 mění, co se vás týká?
- Hrazení zdravotních poplatků kraji není zcela legální
- Nový rozhodčí soud umožní pacientům domoci se svých práv

Co dělat, pokud lékař uzavřenou smlouvu nemá?

Máte 2 možnosti. Buď si najdete jiného, smluvního lékaře, za kterým třeba budete muset dojíždět, nebo si budete ošetření hradit sami, v hotovosti.

A jaké jsou praktiky dealerů?

S pouličními dealery máme špatné zkušenosti. Stává se, že klienti něco v rychlosti podepíší a teprve později se dozví, že vlastně změnili zdravotní pojišťovnu. Od klientů i od lékařů se dozvídáme, že dealeři klienty získávají často i pomocí nepravdivých informací. Většina klientů, kteří dealerům uvěří, se pak snaží od smlouvy o přestupu ustoupit. Jen minimu z nich se to ale podaří.

Takže je možné od smlouvy ustoupit?

Ano. Klientem pojišťovny se stanete až od prvního dne dalšího čtvrtletí. Chcete-li od smlouvy odstoupit, musíte tak učinit do tohoto termínu. Pojišťovna by vám měla vyhovět, zejména když uvedete, že jste smlouvu podepsali na základě klamavých informací.

Co tedy radíte svým klientům, když je osloví dealer?

Radíme jim jednat s rozmyslem, rozhodně nic nepodepisovat na ulici. Všechny informace si nejdříve ověřit a zeptat se svého lékaře, zda má s takovou pojišťovnou uzavřenou smlouvu. Doporučujeme také projít si internetové stránky pojišťovny. Třeba zjistíte, že to, co vám dealer nabízí jako bonus, není nic neobvyklého a můžete to získat i od své současné pojišťovny.

Co poradit na závěr? Rozhodně nedejte na laciné sliby a vše si pečlivě prověřte a rozmyslete. Nerozvážným krokem totiž můžete sebe a své blízké vystavit velkým nepříjemnostem.

Kurzy

Kurzovní lístek: 5.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,260 24,400
USD 22,390 22,570
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články