Změny v povinném ručení 2014: Na co si dát pozor?

15. 1. 2014 – 21:23 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Změny v povinném ručení 2014: Na co si dát pozor?
Pro rozhodnutí, který produkt povinného ručení zvolit je vhodné zahrnout do výběru více kritérií než je pouze cena. Foto:SXC, Text:MED | zdroj: NašePeníze.cz

Od ledna došlo ke zdražení povinného, jedním z důvodu zdražení je zavedení nového občanského zákoníku od začátku letošního roku. Víte, jaké jsou změny?

V novém občanském zákoníku se rozšiřují nejenom nároky na náhradu újmy, ale bude se také detailněji a individuálněji posuzovat každá jednotlivá situace postiženého, dříve byla nastavena maximální hranice 240 000 Kč v případě smrti, nyní je tato částka neomezená.

Současně se rozšířil okruh blízkých osob a pojišťovnám tak vzrůstají náklady na správu pojistky. Za dalším zdražením může nově zavedený odvod ve výši 3% z ceny pojistného do Fondu zábrany škody. Prostředky z tohoto fondu budou následně rozděleny mezi hasiče, záchranáře a další subjekty, které se podílejí na zvýšení bezpečnosti na silnicích. Dojde-li k nehodě platí nyní pojišťovna v případě zásahu hasičů za každou hodinu 5 600 Kč, dříve se platily pouze reálné náklady spojené s výjezdem.

Jak vybrat vhodné povinné ručení?

Pro rozhodnutí, který produkt povinného ručení zvolit je vhodné zahrnout do výběru více kritérií než je pouze cena. Základem pro výběr pojištění by měl být celkový limit na zdraví a škodě způsobené další osobě, nyní je ze zákona nastaven minimální limit 35 mil. Kč na zdraví a 35 mil. Na způsobenou škodu. Pokud s vozidlem jezdíme denně, doporučujeme zvolit vyšší limity například 70 mil. Kč na zdraví a 70 mil. Kč na škodu.

"Rozdíl v ceně pojistného je v řádu sta korun. Dalším vhodným produktem je možnost připojištění, pokud jezdíte denně, nemělo by chybět připojištění čelního skla, rozšířených asistenčních služeb apod. Pokud s vozidlem parkujete venku je dobré se zamyslet nad připojištěním škody způsobené přírodními živly případně odcizení vozidla. Ne všechny pojišťovny však tyto produkty nabízejí," říká expert přes finance Tomáš Suchý.

Co ovlivňuje celkovou cenu povinného ručení?

Cena povinného ručení se určuje na základě několika parametrů jako je místo bydliště držitele vozidla, výkon, objem a stáří vozidla, věk pojistníka a počet bonusových měsíců. Na základě těchto parametrů je určena základní pojistná částka.

Jak se změnilo výše pojistného oproti roku 2013?

V letošním roce se dá očekávat nárůst cen povinného ručení o cca 10 – 15%. Toto zdražení by se v první fázi mělo týkat nově uzavíraných smluv a následně se projeví i u stávajících smluv. Zdražení by nemělo projevit ihned skokově, ale lze předpokládat, že vývoj bude postupný během celého roku.

Kurzy

Kurzovní lístek: 17.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,700 24,820
USD 22,970 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články